RAPORT

Wojna na Ukrainie

Okradł państwo na 34 mln zł i ukrywał się na Ukrainie. Jest akt oskarżenia

Mirosław W. został zatrzymany w marcu (fot. PAP/AP/Wojtek Kamiński)
Mirosław W. został zatrzymany w marcu (fot. PAP/AP/Wojtek Kamiński)

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się postępowanie prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. jednego z członków grupy przestępczej zajmującej się obrotem olejem napędowym. W wyniku działalności mężczyzny straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 34 mln zł – poinformował w oświadczeniu Stanisław Żaryn.

Wyłudzali pieniądze od rodzin ukraińskich jeńców. Obiecywali wydostanie ich z niewoli

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła szajkę oszustów wyłudzających pieniądze od rodzin i przyjaciół żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej...

zobacz więcej

„Postępowanie wobec Mirosława W. zostało wyłączone ze śledztwa, które zakończyło się aktem oskarżenia przedstawionym w styczniu 2022 r. wobec 10 osób. Grupa przestępcza, do której należał mężczyzna, poprzez fikcyjne transakcje doprowadziła do wyłudzeń podatku od towarów i usług” – przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Żaryn przekazał, że oskarżony jako prezes jednej ze spółek objętych śledztwem był organizatorem przestępczego procederu.

„Przedmiotem działalności grupy było wprowadzanie do obrotu gospodarczego tzw. pustych faktur na sprzedaż wewnątrzwspólnotową i zakup krajowy oleju napędowego. Straty, które poniósł Skarb Państwa z tego tytułu, opiewają na kwotę ponad 500 mln zł” – przekazał Żaryn.

Mirosław W. został zatrzymany 3 marca. Jak podkreślił Żaryn, jest on jedną z trzech podejrzanych osób.

„Mężczyzna poszukiwany był listem gończym i ukrywał się na terenie Ukrainy. Po rozpoczęciu wojny Mirosław W. postanowił wrócić do Polski i został zatrzymany na granicy polsko-ukraińskiej przez Straż Graniczną. W toku śledztwa zabezpieczono mienie o wartości ok. 1,2 mln zł. 15 czerwca 2022 r. do Sądu Okręgowego w Poznaniu skierowany został wobec niego akt oskarżenia” – dodał.

Śledztwo w powyższej sprawie prowadziła Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu – podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej