RAPORT

Wojna na Ukrainie

Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Morawiecki: Żyjemy w czasach przełomu

Miasta były u zarania naszych dziejów, naszej cywilizacji, głównym impulsem rozwoju – mówił premier Mateusz Morawiecki, otwierając Światowe Forum Miejskie w Katowicach.

Ścigaj: Rząd będzie zachęcał Ukraińców, by osiedlili się w małych miastach i na wsi

Rząd będzie zachęcał uchodźców z Ukrainy, którzy zamierzają zostać dłużej w Polsce, by przenieśli się z dużych miast do mniejszych ośrodków i na...

zobacz więcej

W swoim wystąpieniu Morawiecki podkreślał, że żyjemy w czasach przełomu. – Dwa lata pandemii pokazały, że musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich skupiskach miejskich, życie w wielu państwach – mówił.

– Miasta były u zarania naszych dziejów, naszej cywilizacji, głównym impulsem rozwoju – wskazywał premier. – Ale też w miastach po raz pierwszy pojawiły się w minionych wiekach wielkie epidemie – dodał.

To pokazuje, że mimo zmieniających się czasów mamy dziś do czynienia z wyzwaniami, których ślady dostrzegamy w przeszłości – podkreślił Morawiecki.

Jak mówił, rosyjska napaść na Ukrainę, a co za tym idzie także zniszczone miasta, pokazują, że te wyzwania muszą być dzisiaj przedmiotem naszej refleksji, jeśli chcemy autentycznie odpowiadać na potrzeby i wyzwania czasów.

Morawiecki ocenił, że odbudowana po wojnie Warszawa jest dziś świadectwem dynamicznego rozwoju Polski. Z kolei w Katowicach – jak mówił – tworzone są możliwości rozwoju, jakich wcześniej nie było, przy poszanowaniu środowiska naturalnego i aspiracji młodych ludzi.

– Tak chcemy transformować polskie miasta – zadeklarował szef rządu.

Czarnek: Przyszły rok szkolny w całości w trybie stacjonarnym

1 września wrócimy w trybie stacjonarnym do nauki i będziemy w niej trwać przez kolejny rok szkolny – powiedział minister edukacji Przemysław...

zobacz więcej

Światowe Forum Miejskie to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Miejscem organizacji 11. edycji Forum pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości” jest katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Niedziela była „dniem zero” wydarzenia, z podniesieniem flagi i rozpoczęciem obrad pięciu zgromadzeń, które mają zapewnić głos kluczowym grupom interesariuszy w procesie wdrażania Nowej Agendy Miejskiej ONZ.

Program czterodniowych obrad obejmuje m.in. 6 sesji dialogowych i nadzwyczajny dialog na temat reagowania na kryzysy miejskie, 5 zgromadzeń, 15 okrągłych stołów, 13 sesji specjalnych, a także szkolenia i spotkania networkingowe.

Jednym z efektów Forum ma być „Plan działań dla miast” – katalog dobrych praktyk, instrukcja wdrażania lokalnych projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Efektem Forum ma być też dokument „Katowice Declared Actions” – zobowiązanie różnych podmiotów (samorządów, biznesu, instytucji rządowych) do podjęcia konkretnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej