RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ścigaj: Rząd będzie zachęcał Ukraińców, by osiedlili się w małych miastach i na wsi

Rząd będzie zachęcał uchodźców z Ukrainy, którzy zamierzają zostać dłużej w Polsce, by przenieśli się z dużych miast do mniejszych ośrodków i na wieś. Zachętą mają być mieszkania o niskim czynszu i praca – poinformowała w programie „Kwadrans Polityczny” TVP1 minister w KPRM Agnieszka Ścigaj.

Kukiz o Ścigaj: Gorąca zwolenniczka jednomandatowych okręgów wyborczych

W rządzie znalazła się osoba, którą jest gorącą zwolenniczką jednomandatowych okręgów wyborczych, referendów i sędziów pokoju, czyli naszych...

zobacz więcej

Ścigaj w rządzie zajmuje się tematyką integracji społecznej. Dotyczy to również przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy.

Minister przekazała, że przygotowuje program, który miałby zachęcać ukraińskich uchodźców z dużych miast do przenosin do mniejszych miejscowości.

– Chcemy zachęcić Ukraińców, aby z dużych miast przeprowadzili się na prowincję, bo tam będzie mieszkanie, praca, tam także są duże potrzeby, bo polska wieś się trochę wyludnia – powiedziała.

Wyjaśniła, że jedną z zachęt mają być mieszkania komunalne o niskim czynszu. – Chodzi o wykorzystanie potencjału pustostanów, których na terenach wiejskich mamy bardzo dużo – wskazała.

W jej ocenie średnio w gminie 15-20-tysięcznej jest ok. 30-40 pustostanów, które można by zaadaptować. – Można je wykorzystać pod wynajem, wydzierżawić je od prywatnych właścicieli na potrzeby mieszkań komunalnych, np. na pięć-sześć lat. Gmina wzięłaby za to odpowiedzialność, korzystałaby, dając możliwość zamieszkania rodzinom – tłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że w mniejszych miejscowościach niejednokrotnie łatwiej o pracę niż w dużych miastach.

– Przyjechały do nas kobiety z Ukrainy, które mają duży potencjał do wykorzystania np. przy usługach społecznych, opiece nad starszymi, gdzie rąk do pracy brakuje – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej