RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przestraszyli się Putina i złagodzą sankcje? Kuźmiuk: To byłby absolutny skandal

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk (fot. PAP/Piotr Polak)
Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk (fot. PAP/Piotr Polak)

Media informują, że Komisja Europejska przygotowuje wyłączenie spod sankcji tranzytu przez Litwę do Kaliningradu towarów objętych embargiem UE. – To byłby absolutny skandal – mówi portalowi tvp.info europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk i dodaje, że ani Litwa, ani unijne kraje regionu się na to nie zgodzą. Podkreśla, że w 2014 roku Niemcy i Francja łamały embargo i dostarczały Rosji broń, ale kraje bałtyckie na pewno nie będą obchodziły restrykcji na korzyść Władimira Putina.

Rosjanie w TV analizują atak na przesmyk suwalski. „Jesteśmy gotowi do konfrontacji”

W rosyjskiej propagandowej stacji Rossija 1 analizowane są scenariusze stałego powiększania terytorium Rosji. W programie podkreślono, że w tej...

zobacz więcej

Po wejściu w życie sankcji Unii Europejskiej w zeszłym tygodniu, Litwa ograniczyła tranzyt stali i metali żelaznych do Kaliningradu. Rosja stwierdziła, że jest to naruszenie umowy międzynarodowej i zagroziła odwetem. 

W mediach pojawiają się informacje, że niemiecko-francuski sojusz znów przestraszył się Władimira Putina, a Komisja Europejska opracowuje projekt złagodzenia sankcji dla Obwodu Kaliningradzkiego.

Zobacz także:   Ujawniono nagranie. Przywódcy G7 żartowali ze zdjęć Putina [WIDEO]

– To byłby absolutny skandal. Moim zdaniem to nie do przyjęcia. Już słyszę, że gdyby coś takiego miało mieć miejsce, Litwa się temu sprzeciwi – zaznacza Zbigniew Kuźmiuk.

– Sankcje przyjęło 27 państw członkowskich i te restrykcje wchodziły z okresem przejściowym. Czas ten właśnie minął, ale do tej pory Litwa rzetelnie się do niego stosowała. Co ważne, pokazywała w ten sposób państwom zachodnim, jak należy podchodzić do takich spraw – dodaje.

Rosyjskie czołgi z francuskim sprzętem


Europoseł Prawa i Sprawiedliwości przypomina rok 2014, inwazję Rosji na Krym oraz obwody doniecki i ługański, a także nałożone wtedy embargo na dostawy broni do Rosji.

„Putin wywiera na Macronie presję”. Znowu rozmawiają telefonicznie

Prezydent Francji Emmanuel Macron zadzwonił we wtorek do prezydenta Rosji Władimira Putina. To już kolejny raz od wybuchu wojny na Ukrainie, ale...

zobacz więcej

– Potem się okazało, że dwa największe kraje UE, czyli Niemcy i Francja, te ustalenia łamały regularnie. Dostarczały na tyle precyzyjne systemy, że dzisiaj francuskie urządzenia noktowizyjne są na wyposażeniu rosyjskich czołgów zabijających Ukraińców. To pokazuje skalę bezczelności tych krajów – ocenia Kuźmiuk.

Zobacz także:   Szokujący efekt dziennikarskiego śledztwa. Dotyczy Francji i Rosji

W rozmowie z portalem tvp.info mówi, że jeśli KE zaproponuje łagodzenie sankcji, to „po pierwsze się ośmieszy, a po drugie ich pomysły nie wyjdą w życie, bo kraje Europy Środkowo-Wschodniej to zablokują”.

Zobacz wideo: Rosyjski dron Orlan-10 wyposażony w kamerę termowizyjną z matrycą francuskiej firmy Lynred. Broń wyprodukowano w lutym 2022 r.

Niemcy i Bruksela ulegają Rosji. Chcą zaprosić Władimira Putina

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu...

zobacz więcej

Litewscy urzędnicy twierdzą, że oskarżenia Rosji o ograniczenia tranzytu są bezpodstawne, ponieważ Wilno po prostu wdraża sankcje UE.

Z kolei portal Politico podał, powołując się na rzecznika KE Erica Mamera i niewymienione z nazwiska źródła, że Komisja wyda dalsze wytyczne w sprawie stosowania sankcji, które wymagałyby swobodnego przepływu towarów objętych sankcjami wobec Rosji w tranzycie.

Putin wśród liderów G20?


Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen publicznie opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu weźmie udział rosyjski dyktator Władimir Putin. Niemka przekonuje, że chce twarzą w twarz powiedzieć Putinowi, co sądzi o wojnie.

– Jeżeli do tego czasu Ukraina wygra wojnę, to być może na ukraińskich warunkach warto będzie rozmawiać z Władimirem Putinem o podtrzymywaniu pokoju. Ale tylko na takich warunkach – komentuje sprawę Zbigniew Kuźmiuk.

Zobacz także ->  Była partnerka Pratasiewicza prosi Łukaszenkę o ułaskawienie

Na nasze pytanie, co jeśli konflikt zbrojny dalej będzie trwał, Kuźmiuk odpowiada: „Wtedy absolutnie nie ma takiej możliwości. Z mordercą, który co więcej dalej zabija, się nie rozmawia.”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej