RAPORT

Wojna na Ukrainie

Powstanie „biała lista” rosyjskich muzyków, których można grać na Ukrainie

Ukraina pozwala grać artystów potępiających rosyjski atak (fot. Shutterstock/kzww)
Ukraina pozwala grać artystów potępiających rosyjski atak (fot. Shutterstock/kzww)

Władze Ukrainy zakazały wykonywania na terytorium kraju utworów rosyjskich muzyków. Przewidziały jednak wyjątek w postaci tzw. białej listy. Znajdą się na niej nazwiska artystów potępiających inwazję – przekazał resort kultury tego państwa. Muszą złożyć deklarację poparcia dla suwerenności Ukrainy, by zostać wpisanym na tę listę.

Schwarzenegger, Almodóvar i Clooney, czyli przyjaciele Ukrainy

Ministerstwo kultury Ukrainy zainicjowało tworzenie tzw. białej listy ludzi świata kultury i sztuki, którzy opowiadają się za suwerennością Ukrainy...

zobacz więcej

Jak zaznaczono w komunikacie Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina, w deklaracji powinny znaleźć się: poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach, czyli wraz z Krymem i terytoriami okupowanego Donbasu, wezwanie do zakończenia agresji Rosji przeciwko sąsiedniemu krajowi, a także zgoda na publikację oświadczenia artysty.

Ponadto rosyjski wykonawca nie może angażować się w działania wspierające inwazję Moskwy ani znajdować się na liście osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy powinna otrzymać stosowny dokument od artysty, jego przedstawiciela lub organizatora koncertów z udziałem obywatela Rosji – dodano w komunikacie. Decyzję o wpisaniu wykonawcy na „białą listę” podejmuje SBU w porozumieniu z resortem kultury.

19 czerwca ukraińskie władze poinformowały o wprowadzeniu zakazu importu książek z Rosji i Białorusi, a także nadawania rosyjskiej muzyki w transporcie publicznym i w mediach elektronicznych. Decyzją Rady Najwyższej przewidziano również zwiększenie promocji muzyki ukraińskiej oraz wykorzystanie w większym stopniu języka ukraińskiego w radiu i telewizji.

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, część tamtejszych artystów otwarcie sprzeciwia się wojnie. Do najbardziej znanych należy lider rockowego zespołu DDT Jurij Szewczuk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej