RAPORT

Wojna na Ukrainie

Była partnerka Pratasiewicza prosi Łukaszenkę o ułaskawienie

Raman Pratasiewicz (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Raman Pratasiewicz (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Obywatelka Rosji Sofia Sapiega, skazana na Białorusi na karę sześciu lat więzienia, zwróciła się do Alaksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie. Sapiega była partnerką blogera Ramana Pratasiewicza i została razem z nim zatrzymana w 2021 r. po przymusowym lądowaniu w Mińsku samolotu Ryanair.

Wymuszone lądowanie na Białorusi. Raport: Stwarzało zagrożenie

Eksperci Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) będą uzupełniać raport w sprawie wymuszonego przez Białoruś lądowania...

zobacz więcej

Adwokat rodziny skazanej Anton Haszynski poinformował rosyjskojęzyczną redakcję BBC, że 22 czerwca przekazała ona prośbę o ułaskawienie władzom kolonii w Homlu, gdzie odbywa karę.

Według BBC 24–letnia Rosjanka zwróciła się z prośbą o ułaskawienie lub złagodzenie kary. „Chcę tylko być razem ze swoją rodziną… swobodnie oddychać” – napisała.

We wniosku Sapiega napisała także, że do popełnienia przestępstw popchnęły ją „młodość i głupota”, niestabilny stan psychiczny i fizyczny, a także „wpływ destrukcyjnie nastawionej grupy ludzi”.

Proces Rosjanki rozpoczął się 28 marca i odbywał się za zamkniętymi drzwiami. 6 maja kobietę skazano na sześć lat więzienia – z dwóch artykułów kodeksu karnego, dotyczących podżegania do nienawiści oraz nielegalnego gromadzenia lub rozpowszechniania danych osób, pełniących funkcje publiczne. Chodziło o pracowników struktur siłowych, urzędników i dziennikarzy mediów państwowych.

USA oskarżają Białoruś o piractwo lotnicze. Chodzi o lot z Pratasiewiczem

Prokuratura federalna w Nowym Jorku skierowała w czwartek do sądu akt oskarżenia ws. wymuszonego lądowania samolotu Ryanair w maju 2021 roku w...

zobacz więcej

Sapiega ma również zapłacić grzywnę w wysokości 167,5 tys. rubli białoruskich (ok. 219 tys. zł) oraz opłaty sądowe.

Wymuszone lądowanie samolotu


W maju 2021 r. Pratasiewcz, wówczas opozycyjny bloger, i jego partnerka Sapiega zostali zatrzymani po przymusowym lądowaniu w Mińsku samolotu Ryanair, lecącego z Aten do Wilna.

Pratasiewicz to były współredaktor opozycyjnego kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”. Jego samego władze nazywały wcześniej „terrorystą”.

Już po aresztowaniu bloger wystąpił kilkukrotnie w mediach państwowych. Przyznawał się do winy i błędów, a także krytykował dawnych współpracowników z kręgów opozycyjnych.

Sapiega zgodziła się na współpracę ze śledczymi. Mimo aresztu występowała w mediach państwowych, m.in. przyznając się do prowadzenia kanału w Telegramie, który ujawniał dane personalne funkcjonariuszy struktur siłowych, a także sugerując, że za przymusowym lądowaniem samolotu Ryanair mogli stać byli współpracownicy Pratasiewicza z kręgów opozycyjnych.

Media wskazywały wcześniej, że sześć lat więzienia to minimalna kara, jaka mogła jej grozić. Białoruskie media sugerowały również, że po zapadnięciu wyroku może ona zostać ułaskawiona lub poddana ekstradycji do Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej