RAPORT

Wojna na Ukrainie

Komandosi z USA i innych państw pomagają na Ukrainie. Wiadomo, czym się zajmują

Trwa rosyjska inwazja przeciwko Ukrainie (fot. Metin Aktas / Anadolu Agency/ABACA, PAP)
Trwa rosyjska inwazja przeciwko Ukrainie (fot. Metin Aktas / Anadolu Agency/ABACA, PAP)

Wojska specjalne Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Litwy pomagają na Ukrainie w koordynacji dostaw broni i szkoląc ukraińskich żołnierzy – pisze „New York Times”. Na Ukrainie są też agenci CIA, którzy pomagają w przekazywaniu informacji wywiadowczych ukraińskim wojskom.

Niemcy i Bruksela ulegają Rosji. Chcą zaprosić Władimira Putina

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu...

zobacz więcej

Gazeta, która powołuje się na kilku byłych i obecnych oficjeli USA, opisuje wysiłki zachodnich wojsk i służb specjalnych, by kierować i zabezpieczać transporty broni, dostarczać informacje wywiadowcze oraz szkolić ukraińskie siły.

Zobacz także:   Ujawniono nagranie. Przywódcy G7 żartowali ze zdjęć Putina [WIDEO]

Według dziennika duża część tej pracy odbywa się poza Ukrainą, m.in. w bazach w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

W amerykańskiej bazie Ramstein w RFN działa m.in. zespół lotników Grey Wolf (szary wilk), wspierających ukraińskie siły powietrzne w zakresie taktyki i technik wojskowych. Z kolei amerykańscy komandosi mają prowadzić w Niemczech szkolenia medyczne.

„NYT” twierdzi, że Ukraińcy mają problemy z ewakuacją rannych żołnierzy z frontu.

Udostępniają obrazy satelitarne

Rosjanie w TV analizują atak na przesmyk suwalski. „Jesteśmy gotowi do konfrontacji”

W rosyjskiej propagandowej stacji Rossija 1 analizowane są scenariusze stałego powiększania terytorium Rosji. W programie podkreślono, że w tej...

zobacz więcej

Choć tuż przed rosyjską inwazją USA wycofały swoich żołnierzy szkolących Ukraińców, „NYT” podaje, że w kraju wciąż działają komandosi z kilku innych krajów NATO, w tym Wielkiej Brytanii, Kanady, Litwy i Francji. Mają oni kontynuować szkolenia i doradzać ukraińskim wojskom, a także uczestniczyć w transportach broni z Zachodu.

W Kijowie ma działać zespół agentów CIA skupionych na „kierowaniu informacji wywiadowczych, które USA dostarczają ukraińskiemu rządowi”. Choć ich obecność nie została oficjalnie potwierdzona, to działalność CIA jest według „NYT” wiadoma Moskwie.

Zobacz także:   Łukaszenka posłał do Rosji duży transport. Ukraińskie wojsko ostrzega

Gazeta dodaje, że USA m.in. udostępniają ukraińskim siłom obrazy satelitarne, do których Ukraińcy mają dostęp za pomocą tabletów dostarczonych przez państwa zachodnie.

Urządzenia mają być też wyposażone w aplikacje służące do wyznaczania celów na polu walki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej