RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polski kardiolog skonstruował najmniejsze urządzenie EKG na świecie

Łukasz Kołtowski (po prawej) wynalazł niezwykłe urządzenie (fot. Facebook/Maciej Kawecki)
Łukasz Kołtowski (po prawej) wynalazł niezwykłe urządzenie (fot. Facebook/Maciej Kawecki)

„Polak skonstruował najmniejsze w pełni funkcjonalne profesjonalne urządzenie EKG na świecie!” – poinformował na Facebooku prorektor Wyższej Szkoły Bankowej Maciej Kawecki. „Łukasz Kołtowski jest kardiologiem i adiunktem Katedry i Kliniki Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wraz z Adrianem Maciejewskim i Grzegorzem Wróblewskim jako pierwsi na świecie stworzyli tak dokładny 12-odprowadzeniowy »plaster« EKG ze specjalną aplikacją na smartfony” – podał Kawecki.

Polski wynalazek ochroni przed patogenami. To namiot barierowy [WIDEO]

Specjaliści WUM opracowali namiot barierowy chroniący przed wirusem SARS-CoV-2 oraz innymi wysoko zakaźnymi patogenami. – Urządzenie jest proste,...

zobacz więcej

Urządzenie zakłada się w 15 sekund. „Pozwala na monitorowanie przez 48 godzin pracy serca w domu z większym poziomem dokładności niż przewodowe systemami szpitalnych EKG” – podkreślił Kawecki.

Jak wskazał, takie „urządzenie w szpitalu waży kilkadziesiąt kilogramów”.

„Algorytmy sztucznej inteligencji na bieżąco sprawdzają odczyty i w czasie rzeczywistym rozpoznają anomalie w rytmie serca. Waży mniej niż 100 g! Elektrody opracowane przez tych gości pozwalają wykryć nawet o 20 proc. więcej zawałów serca” – opisał naukowiec.

Unikey kontra plastikowe rękawiczki. „Pozwala na bezdotykowe trzymanie poręczy”

Bezdotykowe otwieranie drzwi, trzymanie poręczy w autobusach czy tramwajach może stać się możliwe dzięki wynalazkowi studenta krakowskiej Akademii...

zobacz więcej

Elektroda nie ma oprzyrządowania w postaci kabla i zewnętrznego urządzenia do podłączenia, więc może być stosowana wszędzie.

Jak przypomniał Kawecki, choroby kardiologiczne są przyczyną niemal połowy zgonów w Polsce, a co roku do szpitala trafia prawie 80 tys. Polaków z zawałem serca.

„Opracowane przez polski start-up elektrody nowej generacji wraz ze specjalną aplikacją na smartfony są znacznie skuteczniejsze od zwykłego badania. Wykryją o 20 proc. zawałów serca więcej niż zwykłe EKG”. - napisał Maciej Kawecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej