RAPORT

Wojna na Ukrainie

Łukaszenka posłał do Rosji duży transport. Ukraińskie wojsko ostrzega

Reżim Łukaszenki od początku inwazji wspiera Kreml (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Reżim Łukaszenki od początku inwazji wspiera Kreml (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Białoruskie władze nadal okazują pomoc wojskową Rosji – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdzając, że odnotowano kolejny transport broni z Białorusi. Do obwodu biełgorodzkiego w Rosji skierowanych zostało około 20 wagonów z amunicją.

Mieli „pokazać jednolitą odpowiedź”. UE sceptyczna co do zakazu importu złota z Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ostrożnie zareagował w niedzielę na plany członków G7 dotyczące zakazu importu rosyjskiego złota....

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Wcześniej ukraiński sztab generalny informował, że reżim w Mińsku może dostarczyć Rosji broń i sprzęt wojskowy, które wróg może później przerzucić na kierunek doniecki lub chersoński w celu wzmocnienia swoich pozycji.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentował, że Białorusini są wciągani w wojnę „bardziej aktywnie” niż na początku inwazji.

Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte. Ale nie jesteście niewolnikami ani mięsem armatnim. Nie powinniście umierać. I jesteście w stanie nie pozwolić nikomu decydować za was o tym, co was czeka dalej – dodał prezydent Ukrainy.

Prezydent Zełenski do Białorusinów: Wciągają was w wojnę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. – Na Kremlu już o...

zobacz więcej

Iskandery dla Łukaszenki


Radio Swoboda przypomina natomiast, że rosyjski dyktator Władimir Putin zapewnił Alaksandra Łukaszenkę, że Rosja dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M, które mogą stosować pociski balistyczne i manewrujące, „przy czym, zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe”. – Nastąpi to w ciągu kilku miesięcy – miał powiedzieć Putin.

Łukaszenka mówił w listopadzie 2021 r. w wywiadzie dla mediów rosyjskich, że zwraca się do Moskwy o dostarczenie kilku dywizjonów Iskanderów. Przekonywał wówczas, że Białoruś jest zagrożona atakiem „z Zachodu” i dlatego przy pomocy Rosji musi wzmacniać swoją armię. Na początku 2022 r., gdy tuż przed inwazją na Ukrainę Rosja i Białoruś prowadziły ćwiczenia wojskowe, rakiety Iskander były wśród uzbrojenia przerzuconego przez Rosję na Białoruś.

6 czerwca ukraiński Sztab Generalny ostrzegał, że na Białorusi przy granicy z Ukrainą wciąż stacjonuje część rosyjskich pododdziałów mających na wyposażeniu zestawy Iskander-M.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej