RAPORT

Wojna na Ukrainie

Korupcja przy zamówieniach w PGNiG. CBA zatrzymało osiem osób

Biuro podaje, że śledztwo jest rozwojowe (fot. CBA)
Biuro podaje, że śledztwo jest rozwojowe (fot. CBA)

Funkcjonariusze CBA zatrzymali osiem osób w nowym śledztwie dotyczącym korupcji przy organizowaniu zamówień publicznych na rzecz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. To pracownik zielonogórskiego oddziału spółki oraz siedem osób ze współpracujących firm.

Były prezes lotniska w Lublinie z zarzutami

Krzysztof W., były prezes zarządu i Ireneusz D., były dyrektor handlowy portu lotniczego w Lublinie usłyszeli zarzuty w śledztwie prowadzonym przez...

zobacz więcej

Wydział Komunikacji Społecznej CBA poinformował, że funkcjonariusze delegatury Biura w Poznaniu prowadzą śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze.

Postępowanie dotyczy między innymi przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w spółce akcyjnej Skarbu Państwa – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Oddział w Zielonej Górze – „w zamian za zachowania stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji”, a także działania na szkodę tej spółki, wytwarzania i posługiwania się fałszywymi fakturami oraz prania pieniędzy.

W ostatnich dniach funkcjonariusze zatrzymali osiem osób, w tym pracownika Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze oraz siedmiu właścicieli i pracowników firm z województw wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego zamieszanych w korupcyjny proceder.

Proceder korupcyjny pracownika PGNiG


Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Wobec jednego z nich sąd zastosował tymczasowy areszt. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Dwaj lekarze ze szpitala w Zdunowie zatrzymani przez CBA

Tomasz Duklanowski, dziennikarz Radia Szczecin i portalu niezależna.pl poinformował na Twitterze o zatrzymaniu przez CBA dwóch lekarzy, którzy...

zobacz więcej

Według śledczych zatrzymany pracownik Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG od marca 2020 do kwietnia 2021 r., „działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wszedł w nieformalne porozumienie z właścicielami firm, na etapie prowadzonych postępowań przetargowych, przekazując im istotne informacje oraz sztucznie zawyżając wartości zleconych usług o kwotę co najmniej 588 tys. zł”, czym doprowadził PGNiG S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.

„Następnie uzyskaną w ten sposób kwotę przyjął jako łapówkę pod pozorem zapłaty za rzekome usługi projektowe świadczone na rzecz tych podmiotów w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej na podstawie faktur VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych” – podaje Biuro.

Śledczy ujawnili, że zatrzymany pracownik odpowiadał za realizację umów ramowych zawartych z różnymi podmiotami gospodarczymi na kompleksową obsługę serwisową urządzeń i instalacji elektrycznych w obiektach wydobywczych: przeglądów, napraw i serwisów rozdzielnic niskiego i średniego napięcia na terenie kopalń oraz magazynów gazu podlegających Oddziałowi PGNiG w Zielonej Górze/

W ocenie CBA proceder mógł być prowadzony przez dłuższy czas, a „sprawcy uczynili sobie z niego stałe źródło dochodów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej