RAPORT

Wojna na Ukrainie

Temperatury zbliżą się do 40 stopni. To będzie bardzo upalny tydzień

Rozpoczynający się tydzień upłynie pod znakiem ekstremalnych upałów. Już teraz w całej Polsce obowiązują alerty drugiego stopnia przed wysokimi temperaturami, a synoptycy prognozują, że w drugiej połowie tygodnia zostaną wydane ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia. Miejscami będzie ponad 35 stopni.

Trwają poszukiwania 17-latka, który zaginął nad zalewem w Zamościu

Trwają poszukiwania 17-latka, którego rzeczy znaleziono w nocy nad brzegiem zalewu w Zamościu. W akcję zaangażowani są m.in. strażacy i nurkowie. W...

zobacz więcej

Według IMGW nad Polską nadal utrzymują się masy gorącego i suchego powietrza. Jak powiedział Jakub Gawron, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB, pod koniec tygodnia temperatura w niektórych miejscach Polski może dojść do 35 stopni Celsjusza, a nawet przekroczyć tę wartość.

Prognoza pogody: upały i burze


– W poniedziałek będzie przeważnie słonecznie. Jedynie na krańcach zachodnich i południowych, a także na południowym wschodzie kraju, miejscami zachmurzenie będzie wrastać do umiarkowanego i dużego. Tam też możliwe są przelotne opady deszczu, a na krańcach zachodnich i południowych także burze. W trakcie burz opady deszczu do 15 litrów na metr kwadratowy – przekazał synoptyk.

– Strefa upałów, na którą wydaliśmy ostrzeżenia, poszerzy się także o południowo-wschodnią część Polski. Temperatura maksymalna wyniesie od 29 stopni Celsjusza na krańcach wschodnich do 34 stopni na zachodzie. Nieco chłodniej tylko nad samym morzem i w obszarach podgórskich, gdzie prognozowane jest od 26 do 29 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na Pomorzu i Kujawach okresami dość silny, z południowego wschodu – powiedział Jakub Gawron.

Tragedia w Tatrach. Turystka nie przeżyła upadku z wysokości

Tragicznie skończyła się dla turystki z Polski wyprawa na szczyt Szatana w słowackiej części Tatr wysokich. Kobieta spadła z wysokości stu metrów....

zobacz więcej

W nocy na zachodzie kraju da o sobie znać chłodny front atmosferyczny i tam pojawi się zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. W czasie burz możliwe są opady gradu i intensywnego deszczu dającego, według wstępnych prognoz, do 15 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Na pozostałym obszarze pogodnie. Temperatura od 14-15 stopni na wschodzie do 20 w centrum i na południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, na przeważającym obszarze południowo-wschodni i południowy, na zachodzie zacznie skręcać na kierunki zachodnie. W burzach porywy wiatru do 75 km/h.

Alerty trzeciego stopnia


IMGW przypomina, że obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla wszystkich 16 województw (alertów nie wydano jedynie dla północnej części województwa pomorskiego i południowej części województwa małopolskiego).

Instytut planuje wydać również ostrzeżenia przed burzami z gradem dla kilku województw centralnej Polski we wtorek i w czwartek. Alerty przed upałami (w tym te najwyższego stopnia) mają obowiązywać aż do weekendu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej