RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Ile płci powinno być w dokumentach?” Poseł Lewicy miał problem z odpowiedzią

Ja traktuję to ze śmiertelną powagą, nie jestem specjalistą, ale uważam, że tyle płci, ile specjaliści uznaliby za stosowne – stwierdził wiceprzewodniczący Nowej Lewicy poseł Andrzej Szejna w programie „Strefa starcia”, odpowiadając na pytanie prowadzącego, ile płci powinno znaleźć się na oficjalnych dokumentach każdego obywatela. Pytanie sprowokowała decyzja władz Austrii, która porzuciła podział biologiczny na kobiety i mężczyzn w swoich dokumentach.

Hiszpańskie ministerstwo zachęca imigrantów do wymazania danych z rejestrów karnych

Ministerstwo Sprawiedliwości w Madrycie zachęca i poucza w kampanii wszystkich skazanych prawomocnym wyrokiem imigrantów i cudzoziemców powyżej 18...

zobacz więcej

– Mamy, można powiedzieć, płcie nieheteronormatywne – tak to się określa. Ja nie jestem tego znawcą, nie jestem specjalistą, ale bardzo się tym interesuję – podkreślał poseł Lewicy.

– Uważam, że mamy najróżniejsze koncepcje, które powinny być wszystkie zgodnie z polską konstytucją, która mówi, że każdy ma prawo do samostanowienia do orientacji seksualnej, do świadomości politycznej – przekonywał wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.

– Na ten temat można wypowiedzieć się w bardzo prosty sposób, jeżeli psycholodzy, seksuolodzy określą, że będą: jedna, dwie, trzy, cztery... a tak naprawdę powinna być wolność określenia swojej płci przez osobę, która to stanowi (…) na ten temat, tak jak na temat aborcji, powinny odbywać się referenda. Powinno być referendum i bardzo poważna dyskusja w kwestii ile płci jest określonych przez specjalistów – kontynuował Szejna.

Pomimo ciągłych pytań prowadzącego poseł Lewicy nie był w stanie podać nawet orientacyjnej ilości płci, które mogłyby znaleźć się w dokumentach urzędowych, choć to jeden z głównych aspektów polityki jego formacji.

– Pan mnie teraz chce odpytać, prawnika, na temat kwestii, które są nieuregulowane, w tej kwestii muszą się wypowiedzieć osoby, które są specjalistami – tłumaczył się Szejna.

Zobacz także: Sześć płci do wyboru. Austria odrzuca podział wyłącznie na kobiety i mężczyzn

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej