RAPORT

Wojna na Ukrainie

Johnson: Nie bylibyśmy w awangardzie pomocy dla Ukrainy będąc w Unii Europejskie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w trakcie szczytu G7 ( Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w trakcie szczytu G7 ( Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)

Wielka Brytania nie mogłaby być w awangardzie udzielania wsparcia, by mogła się bronić przeciw Rosją, gdyby nadal była w Unii Europejskiej – powiedział brytyjski premier Boris Johnson.

Rosja przygotowuje na Białorusi grupy dywersyjne

Rosyjska armia przygotowuje grupy dywersyjne na terytorium Białorusi, by zastosować je następnie na Ukrainie – poinformował w niedzielę wieczorem...

zobacz więcej

– Nie sądzę, że Wielka Brytania w ramach Unii Europejskiej i w swego rodzaju matrycy wspólnej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, którą wtedy mieliśmy, byłaby na czele, jako pierwszy kraj europejski, który uzbroiłby Ukraińców, dając im środki potrzebne do obrony – mówił Johnson w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

– Myślę, że to świadczy o kraju, który myśli o sprawach w inny sposób, który patrzy na świat z bardziej globalną perspektywą i jest ambitny. Nie oznacza to, że jesteśmy mniej europejscy. Nadal jesteśmy Europejczykami, ale myślę, że mamy bardziej globalne podejście – wyjaśnił szef brytyjskiego rządu.

Zapytany o to, czy Wielka Brytania ma się lepiej niż sześć lat temu, gdy była jeszcze w UE, Johnson odparł: – Ma się (lepiej). Podam przykład. Dzięki przyjętemu przez nas stanowisku mieliśmy niezależną agencję medyczną, która mogła zapewnić, że pierwsza na świecie szczepionka przeciw koronawirusowi została podana w Wielkiej Brytanii.

W czwartek minęło sześć lat od referendum, w którym Brytyjczycy stosunkiem głosów 52 proc. do 48 proc. opowiedzieli się za wystąpieniem z UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej