RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kanada: negowanie Holokaustu i popieranie antysemityzmu przestępstwem

Demonstracja przeciw aktom antysemityzmu w Toronto w Kanadzie (fot. Donald Weber/Getty Images)
Demonstracja przeciw aktom antysemityzmu w Toronto w Kanadzie (fot. Donald Weber/Getty Images)

Publiczne negowanie Holokaustu i popieranie antysemityzmu stało się w Kanadzie przestępstwem. Właśnie weszła w życie zmiana kodeksu karnego, która wprowadza karę do dwóch lat więzienia za takie wypowiedzi.

„Emocjonalna próba zemsty”. Wiceszef MSZ o zdjęciu polskiej flagi w Katyniu

Próba zdejmowania flagi z polskiego cmentarza jest absolutnie nieakceptowalna, ale też pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych dzisiaj...

zobacz więcej

„Każdy, kto w rozmowie innej niż prywatna przedstawia stanowisko świadomie popierające antysemityzm poprzez pochwalanie, zaprzeczanie lub umniejszanie znaczenia Holokaustu (...) jest winny przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego i może być skazany na karę więzienia nie przekraczającą dwóch lat” – brzmi dopisany do kodeksu karnego artykuł.

Przy tym wprowadzono konieczność zgody prokuratora generalnego na rozpoczęcie postępowania.

Holokaust zdefiniowano w kodeksie karnym jako „zaplanowane i zamierzone przez państwo prześladowania i unicestwienie europejskich Żydów prowadzone przez nazistów i ich współpracowników w latach 1933-45”. Publiczne negowanie Holokaustu jest karalne w Izraelu i wielu krajach europejskich, w tym w Polsce.

Lawinowy wzrost antysemityzmu w Kanadzie


Według raportu organizacji B'nai Brith liczba aktów antysemityzmu wzrosła w Kanadzie w 2021 r. siedmiokrotnie w porównaniu z 2020 r. W związku z tym w budżecie państwa znalazło się 70 mln CAD na inicjatywy na rzecz społeczności żydowskiej w Kanadzie, w tym 20 mln na rozbudowę Muzeum Holokaustu w Montrealu.

W kanadyjskich mediach pojawiały się głosy, że penalizacja negowania Holokaustu oznacza ograniczenie swobody wypowiedzi. Przypominano głośny proces niemieckiego imigranta Ernsta Zuendela, który publikował w swoim wydawnictwie antysemickie książki. Sąd skazał go w 1988 r. na podstawie art. 181 kodeksu karnego o odpowiedzialności za szerzenie kłamstw, ale sprawa trafiła do Sądu Najwyższego Kanady. Ten potwierdził, że Zuendel naruszył przepisy, ale jednocześnie orzekł, że ten artykuł kodeksu karnego jest sprzeczny z konstytucją i go unieważnił.

Zuendel został później uznany za zagrożenie z powodu związków z ruchami neonazistowskimi i deportowany do Niemiec w 2005 r., gdzie został skazany. Zmarł w 2017 r.

Zobacz także: Ukraina chce pomóc Niemcom. Proponuje im dostawy energii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej