RAPORT

Pogarda

Prezydent Zełenski do Białorusinów: Wciągają was w wojnę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. 	PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. – Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte – oznajmił.

„Emocjonalna próba zemsty”. Wiceszef MSZ o zdjęciu polskiej flagi w Katyniu

Próba zdejmowania flagi z polskiego cmentarza jest absolutnie nieakceptowalna, ale też pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych dzisiaj...

zobacz więcej

W codziennym wieczornym nagraniu Zełenski powiedział, że w niedzielę rosyjska armia ostrzelała Kijów i odpaliła pociski w inne części kraju: obwód mikołajowski, czernihowski, Odessę i Czerkasy. W stolicy „druga armia świata »pokonała« przedszkole i budynek mieszkalny” - dodał.

Podkreślił, że część pocisków rakietowych zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna. Jednak tylko silna obrona tego rodzaju może zapewnić bezpieczeństwo – przyznał prezydent i zapewnił, że codziennie Ukraina rozmawia na ten temat z partnerami.

Zełenski ocenił, że liderzy G7, którzy debatują w Niemczech, mają wystarczająco dużo potencjału, by powstrzymać rosyjską agresję.

Szef państwa zapowiedział, że Ukraina znajdzie wszystkich odpowiedzialnych za ostrzały rakietowe przeprowadzone na jej terytorium. Zaznaczył, że winnym nie pomoże tłumaczenie, iż wykonywali w ten sposób rozkazy.

Zwrócił się też do Białorusinów. – Chcę zwrócić się dzisiaj do obywateli Białorusi. Do ludzi – cywilów i w pagonach. Wciągają was w wojnę. I nawet aktywniej niż w lutym i wiosną – powiedział Zełenski.

– Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte. Ale nie jesteście niewolnikami ani mięsem armatnim. Nie powinniście umierać. I jesteście w stanie nie pozwolić nikomu decydować za was o tym, co was czeka dalej – dodał prezydent Ukrainy.

Zobacz także: FSB uczy rosyjskich urzędników, jak chwalić Putina i komentować wojnę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej