RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki: Powinniśmy odrodzić ducha Solidarności Walczącej

Premier Mateusz Morawiecki (fot. FB/Mateusz Morawiecki)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. FB/Mateusz Morawiecki)

„Kto by pomyślał, że słowa Solidarność i Walka znów będą musiały się połączyć, by przeciwstawić się złu. To zło jest nowe, ale korzenie ma te same, co 40 lat temu. Dlatego się odrodziło” – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Niedziela była drugim dniem warszawskich obchodów 40. rocznicy powołania Solidarności Walczącej.

Morawiecki: Dzisiaj „Solidarność Walcząca” toczyłaby walkę o wolność Ukrainy

Dzisiaj „Solidarność Walcząca” toczyłaby walkę o wolność Ukrainy, bo brutalna napaść Rosji na Ukrainę jest zagrożeniem także dla Polski –...

zobacz więcej

Liderem Solidarności Walczącej był zmarły 30 września 2019 r. Kornel Morawiecki, działacz niepodległościowy, w 2015 r. marszałek senior Sejmu, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

We wpisie na Facebooku premier Morawiecki nawiązał do historycznej rocznicy. „My także dziś powinniśmy odrodzić ducha walki, ducha Solidarności, ducha Solidarności Walczącej” –napisał.

Oddał też hołd „działaczami podziemia niepodległościowego lat 80., wszystkimi, którzy bez pardonu walczyli z komuną, przed działaczami podziemnej Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej i Solidarności Walczącej”.

„Niektórzy z nich oddali za wolność swoje życie, innym połamano kariery, a wszyscy, którzy podjęli się działalności opozycyjnej zawsze płacili za to wysoką cenę w życiu prywatnym, rodzinnym. Czy było warto? Często słyszę to pytanie. A czy Żołnierze Wyklęci, którzy swoją daninę krwi złożyli w czasach dalece bardziej beznadziejnych – odnieśli zwycięstwo? Tak! Każdy kto staje w imieniu dobra, każdy kto szuka prawdy, każdy kto walczy o wolność – już jest zwycięzcą” – czytamy w okolicznościowym wpisie.

„My w Polsce wiemy, że historia wolności nigdy się nie kończy, bo wolność nie jest dana raz na zawsze. Totalitaryzm miał być chorobą XX wieku. Wiemy jednak, że ten wirus mutuje i odradza się na nowo. Dlatego nie wolno nam zasnąć w poczuciu zwycięstwa. (…) Wojna na Ukrainie pokazała, że w Europie są dziś państwa, które upojone wolnością popadły w drzemkę. Dlatego my musimy być czujni nie tylko za siebie, ale również za Europę” – zaapelował Mateusz Morawiecki..

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej