RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Emocjonalna próba zemsty”. Wiceszef MSZ o zdjęciu polskiej flagi w Katyniu

Polski konsul w Smoleńsku potwierdził fakt zdjęcia polskiej flagi z memoriału w Katyniu (fot. Telegram)
Polski konsul w Smoleńsku potwierdził fakt zdjęcia polskiej flagi z memoriału w Katyniu (fot. Telegram)

Próba zdejmowania flagi z polskiego cmentarza jest absolutnie nieakceptowalna, ale też pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych dzisiaj odeszła Rosja – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Rosja zagrożeniem dla NATO. Szef BBN o nowej strategii sojuszu

Polska oczekuje, że w koncepcji strategicznej zostanie jasno potwierdzona tradycyjna rola NATO jako sojuszu broniącego terytorium państw...

zobacz więcej

Wiceszef MSZ był w niedzielę gościem Wiadomości na antenie TVP Info. Podczas rozmowy Marcin Przydacz został zapytany o zdjęcie przez władze rosyjskie polskich flag z cmentarza wojennego w Katyniu. – Polski konsul podjął natychmiastową interwencję w strukturach władzy rosyjskich tam na miejscu. Zresztą dochodziło do bardzo nieprzyjemnych scen, bo polski konsul w naturalny sposób powoływał się na dotychczasowe ustalenia, ale także powoływał się na normy cywilizacyjne – podkreślił wiceminister.

Zobacz także: Protest państwa polskiego w sprawie zdjęcia polskich flag na cmentarzu w Katyniu

– Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie zaprzecza, że tam zginęli polscy oficerowie i ta polska flaga powinna wisieć. Rosja robi to prowokacyjnie. Zdejmuje po to tę flagę, aby wywołać niepokoje, ale też w duchu pewnie jakieś emocjonalnej próby zemsty – ocenił Przydacz.

Wskazał też, że MSZ będzie interweniować w tej sprawie, ale jak zaznaczył „nie spodziewa się spektakularnej zmiany polityki”. – Rosja prowadzi agresywną politykę. Widzi także naszą twardą postawę. Tam, gdzie nie może nas w jakiś inny sposób zaczepić to będzie starała się wywołać takie małe kryzysy – powiedział.

– Próba zdejmowania flagi z polskiego cmentarza jest absolutnie nieakceptowalna, ale też pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych dzisiaj odeszła Rosja – dodał wiceszef MSZ.

Prezydent: Rosjanie zakręcili kurek, ale gaz w Polsce jest. Dzięki dywersyfikacji

Dzisiaj zmagamy się z wieloma przeciwnościami, ale chcę zapewnić, że w sposób twardy, odważny i mądry czuwamy nad kwestiami bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Mer Smoleńska: Ministerstwo kultury podjęło jedynie słuszną decyzję


O sprawie usunięcia flag polskich z polskiego cmentarza wojennego w Katyniu informował niezależny rosyjski portal Meduza, przytaczając słowa mera Smoleńska Andrieja Borisowa z portalu społecznościowego umieszczone wraz ze zdjęciem dwóch masztów flagowych – jednego z flagą Rosji i drugiego – pustego, z przystawioną drabiną.

„Wyrażę ogólną opinię. Nie może być polskich flag na rosyjskich cmentarzach! A po jawnie antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków – tym bardziej. Uważam, że ministerstwo kultury podjęło jedynie słuszną decyzję – należy zdjąć flagę Polski. Katyń to rosyjski cmentarz, to rosyjska historia – napisał pod zdjęciem mer Smoleńska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej