RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przydacz: Status kandydata do UE dla Ukrainy trzeba było wywalczyć

Początkowo nie było zgody dla statusu kandydata dla Ukrainy. To wszystko trzeba było wywalczyć, wyrwać, przekonać naszych partnerów – powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w „Gościu Wiadomości” w TVP Info. – Dobrze, że dziś grupa G7 mówi twardo o wsparciu dla Ukrainy – dodał minister.

Marynarka Wojenna dostanie kolejne niszczyciele min

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. –...

zobacz więcej

Minister skomentował również decyzję o sankcjach na „drugi najważniejszy produkt eksportowy Rosji po nośnikach energii, czyli złoto”. – Lepiej późno niż wcale – powiedział wiceminister.

Przydacz zapytany został również o to jak powinien wyglądać siódmy pakiet sankcji. – Uszczelnianie dotychczasowych pakietów, sektor energetyczny, nowe technologie, uderzenie w złoto oraz objęcie sankcjami instytucji odpowiedzialnych za dezinformację.

Jednym z tematów była również rola Francji i Niemiec we wsparciu dla Ukrainy, która jest bardzo krytycznie oceniana w światowych mediach. – To jest proces, który zaczynaliśmy z poziomu zero(...). Zespolenie gospodarek państw zachodnich z Rosją było bardzo silne. Za tym szły ogromne inwestycje – zauważył wiceminister. – Z drugiej strony nasi partnerzy potrzebują czasu na przełamanie mentalnościowe – dodał Przydacz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej