RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mieli „pokazać jednolitą odpowiedź”. UE sceptyczna co do zakazu importu złota z Rosji

„Jesteśmy gotowi sprawdzić, czy zakaz uderzy w gospodarkę rosyjską, a nie w nas samych” (fot. Shutterstock)
„Jesteśmy gotowi sprawdzić, czy zakaz uderzy w gospodarkę rosyjską, a nie w nas samych” (fot. Shutterstock)

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ostrożnie zareagował w niedzielę na plany członków G7 dotyczące zakazu importu rosyjskiego złota. Michel oświadczył, że potrzebuje też „większej pewności” przed poparciem amerykańskiej inicjatywy w sprawie ograniczenia cen rosyjskiej ropy - informuje Reuters.

Komisarz UE liczy sankcje dla Polski. Skandaliczne porównanie Reyndersa

– Suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sięga już ponad 160 mln euro (750...

zobacz więcej

Od niedzieli do wtorku w niemieckim Elmau trwa szczyt przywódców G7, który miał „pokazać jednolitą odpowiedź” krajów Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Szef Rady Europejskiej ostrożnie odniósł się do planu Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Kanady mówiącego o zakazie importu rosyjskiego złota.

– Jeśli chodzi o złoto, jesteśmy gotowi wgłębić się w szczegóły i sprawdzić, czy możliwe jest takie ukierunkowanie działań, by uderzyłyby one w gospodarkę rosyjską, a nie w nas samych – wyjaśnił Michel.

Przeczytaj także: Morawiecki: Obywatele UE, czy wasz komfort jest ważniejszy niż łzy i krew dzieci Ukrainy?

UE, która z końcem bieżącego roku planuje wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy, ma też zastrzeżenia do propozycji USA dotyczącej wprowadzenia pułapu cenowego na rosyjską ropę. Amerykanie uzasadniają to koniecznością „ograniczenia dochodów Moskwy ze sprzedaży energii”.

Jak stwierdził Michel, w tej kwestii „jest ostrożny i przezorny”, ale jest gotów przedyskutować szczegóły propozycji USA. – Jesteśmy gotowi na podjęcie decyzji wspólnie z naszymi partnerami, ale chcemy mieć pewność, że nasza

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej