RAPORT

Pogarda

Niemiecki dyplomata: Wywiad ostrzegał przed zagrożeniem ze strony Kremla

Rosyjscy najeźdźcy na Ukrainie (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosyjscy najeźdźcy na Ukrainie (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Służby wywiadowcze tak NATO, jak i Niemiec od lat alarmowały przed narastającym zagrożeniem ze strony Kremla. Ale zachodni przywódcy nie potraktowali tego poważnie – zasugerował w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Arndt Freytag von Loringhoven, odchodzący ambasador Niemiec w Polsce.

Rosja zagrożeniem dla NATO. Szef BBN o nowej strategii sojuszu

Polska oczekuje, że w koncepcji strategicznej zostanie jasno potwierdzona tradycyjna rola NATO jako sojuszu broniącego terytorium państw...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Arndt Freytag von Loringhoven, który w przeszłości kierował wywiadem Niemiec, a także NATO, opowiedział w rozmowie z „Rz” o swoich doświadczeniach.

„Ostrzegaliśmy przed narastającym zagrożeniem. 15 lat temu rozszyfrowaliśmy powiązania korupcyjne systemu stworzonego przez Putina. Ale nie wszyscy traktowali to poważnie. Pod koniec zeszłego roku USA i Wielka Brytania ostrzegały przed szeroką inwazją Rosji w Ukrainie, ale reszta Europy wtedy nie spodziewała się tego” – powiedział.

Przyznał, że danymi dotyczącymi zamiarów Putina dysponowała również kanclerz Angela Merkel.

„Wskazywaliśmy np., że Putin używa energii jako broni politycznej, choć na tamtym etapie nigdy tego nie zrobił wobec Niemiec. Niemieccy politycy wyciągnęli z tego wniosek, że zwiększenie importu gazu z Rosji jest dla Niemiec bezpieczne. Jak dziś widać, był to wniosek błędny” – ocenił Arndt Freytag von Loringhoven w rozmowie z „Rz”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej