RAPORT

Tusk kontra Tusk

USA. Milionom nielegalnych imigrantów grozi deportacja

Co roku do USA przedostaje się nielegalnie około pół mln ludzi (fot. Jabin Botsford/The Washington Post via Getty Images)
Co roku do USA przedostaje się nielegalnie około pół mln ludzi (fot. Jabin Botsford/The Washington Post via Getty Images)

Od soboty na mocy decyzji sędziego federalnego z Teksasu uległa zawieszeniu polityka administracji USA nadająca priorytet aresztowaniu jedynie imigrantów zagrażających bezpieczeństwu kraju. W rezultacie deportacja grozi teraz milionom nielegalnych imigrantów.

Nielegalna imigracja a zielona karta. Ważna decyzja Sądu Najwyższego USA

Sąd Najwyższy USA orzekł jednomyślnie, że rząd może odmówić przyznania zielonych kart osobom przybywającym do kraju nielegalnie. Może się tak stać...

zobacz więcej

Sędzia Drew Tipton odrzucił politykę Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS), ograniczającą liczbę osób, które władze imigracyjne mogą aresztować i deportować. Tipton stanął po stronie stanów Teksas i Luizjana, które argumentowały, że wytyczne DHS uniemożliwiają Urzędowi ds. Imigracji i Ceł (ICE) egzekwowanie prawa.

DHS przyznał, że w tej sytuacji nie ma prawa ustalać priorytetów w zakresie egzekwowania przez swoich agentów przepisów dotyczących deportacji imigrantów. Grozi to teoretycznie ok. 11 mln osób.

„Departament zdecydowanie nie zgadza się z decyzją sądu (...), ale zastosuje się do postanowienia, chociaż wciąż będzie się od niego odwoływać” – głosi oświadczenie DHS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej