RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Moralność Lisa, rower Millera, fałszywki Jachiry

Polityczny Przegląd Tygodniowy (fot. TT/Leszek Miller; PAP/Adam Warżawa/Radek Pietruszka)
Polityczny Przegląd Tygodniowy (fot. TT/Leszek Miller; PAP/Adam Warżawa/Radek Pietruszka)

Za nami tydzień poważnych zmian w rządzie: Jarosław Kaczyński zrezygnował z funkcji wicepremiera, żeby poświęcić się przygotowaniu Prawa i Sprawiedliwości na kolejne wybory. Do koalicji rządzącej dołączyło koło poselskie Polskie Sprawy, którego liderka Agnieszka Ścigaj otrzymała tekę ministerialną.

Bieda Tuska, partia Kukiza, zwycięstwo Różańskiego

Opozycja (zgodnie ze słowami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego) tworzyła kontrrzeczywistość, w której prym wiódł Donald Tusk wymyślający coraz to...

zobacz więcej

Niedziela. Ochojska dalej mówi jak Łukaszenka


Premier Morawiecki w wywiadzie dla podcastu „Przygody Przedsiębiorców” mówił m.in. o konflikcie rządu z Unią Europejską. – Ten konflikt i ten spór cały czas trwa. My mamy swoje zdanie co do koniecznych reform do przeprowadzenia w Polsce. Unia Europejska niestety – muszę powiedzieć – jest w dużym stopniu w nieświadomości, a za podpuchą ze strony opozycji dała się nabrać na tak zwany spór o praworządność – mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki przestrzegał także przed że COVID-19, który może „wrócić jesienią” i zaapelował o zachowanie zasad sanitarnych oraz szczepienia przeciwko tej chorobie. Premier poinformował, że za kilka tygodni zamierza przyjąć czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Minister Obrony Narodowej Ukrainy Ołeksji Reznikow zapowiedział, że Europejczycy będą mogli obejrzeć bardzo nietypową wystawę. Będzie to prezentacja zniszczonych rosyjskich czołgów. Pierwsza wystawa ma zostać zorganizowana w Warszawie, a następnie w Berlinie, Paryżu, Madrycie i Lizbonie. Wojna trwa nie tylko na Ukrainie, ale także w infosferze. Eurodeputowana KO Janina Ochojska na swoim profilu Twitterowym napisała, że niebawem będziemy "obchodzili" smutną rocznicę. „W sierpniu'21 w Usnarzu pojawiło się 32 uchodźców z Afganistanu i Iraku. Mateusz Morawiecki i Mariusz Kamiński uznali ich przyjęcie za zagrożenie dla PL. Co się z nimi stało? Dlaczego ich torturowano?” – napisała eurodeputowana KO. Dzięki takim ludziom jak Ochojska, Łukaszenka wie, że cała nieudana próba zalania Polski nielegalnymi migrantami nie poszła jednak zupełnie na marne.

Prezydent o Inicjatywie Trójmorza: Już odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra

W stolicy Bułgarii trwa dwudniowy szczyt krajów Trójmorza. Bierze w nim udział m.in. prezydent Polski Andrzej Duda. Podczas swojego wystąpienia...

zobacz więcej

Poniedziałek. Pomysły Leszczyny i rower Millera


Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze. – Państwa Trójmorza postanowiły stworzyć nowy rodzaj partnerstwa, bo są przekonani, iż w najbliższym czasie Ukraina otrzyma status kandydata do Unii Europejskiej – mówił prezydent. To odpowiedź na deklaracje prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który chciałby włączenia swojego państwa do bloku.

Premier Mateusz Morawiecki otworzył w Gdyni V Forum Wizja Rozwoju, nad którym sprawuje honorowy patronat. – Forum Wizja Rozwoju to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. Tu, wraz z przekopem Mierzei Wiślanej, inwestycjami w porty, w budowę Baltic Pipe, niedługo przeniesie się gospodarczy środek ciężkości kraju – mówił w Gdyni Mateusz Morawiecki. Tematyka dwudniowego wydarzenia z udziałem ekonomistów, polityków, naukowców i przedsiębiorców poświęcona jest najważniejszym wyzwaniom stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską oraz troską o rozwój społeczności lokalnych.

Skoro już o ekonomii, Izabela Leszczyna uchodząca za główną ekonomistkę odkryła karty, jeśli chodzi o gospodarczy program PO: – Mamy dzisiaj jeszcze lepsze pomysły; jak wygramy wybory, przedstawimy wszystkie szczegóły – zapewniła w Radiu Plus. Co oznacza, że przed wyborami program PO nie zostanie przedstawiony. Czyli będzie jak zawsze – wyborcy mają udawać, że głosują na fachowców z PO, a kandydaci PO będą udawać, że nimi są.

Tymczasem plotki głoszą, że były kandydat PO na prezydenta już nie chce powtarzać tego błędu i marzy teraz o stanowisku unijnego komisarza. Podobno prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaczął „układać się” w tej sprawie z Donaldem Tuskiem – przekazał w rozmowie z „Wprost” anonimowy polityk Platformy Obywatelskiej. W przypadku polityka, który sam siebie określił jako „dupiarz”, adekwatnym stanowiskiem pewnie byłaby teka komisarza ds. równego traktowania… Na szczęście póki co Polskę w KE reprezentuje Janusz Wojciechowski, który nie zajmuje się bzdetami, tylko tak ważnym dla Polaków rolnictwem. Jeśli jednak doniesienia „Wprost” się potwierdzą, oznaczać to będzie, że Trzaskowski idzie w ślady Tuska, uciekając przed problemami w Warszawie na ciepłą posadę do Brukseli.

A w Brukseli zarabia się całkiem dobrze, co przypadkiem udowodnił eurodeputowany Leszek Miller. Były premier rządu SLD opublikował zdjęcia z przejażdżki do lasu, gdzie zrobił sobie zdjęcie z chrustem, próbując ośmieszyć rząd. Wyszło inaczej, bo „Super Express” zwrócił uwagę na wyjątkowo kosztowny rower Millera. Polityk sfotografował się z bicyklem marki Porsche. Redakcja podliczyła, że rowery tej marki mogą kosztować nawet 50 tys. złotych. „Nowocześni ludzie lewicy przesiedli się z rowerów Ukraina na rowery Porsche” – skomentowała redakcja SE.

Jarosław Kaczyński w TVP Info: Odszedłem z rządu, bo wypełniłem moją misję [WIDEO]

Moja misja w rządzie została wypełniona. Przez chwilę liczyłem, że ta wojna będzie trwała krócej; łączenie funkcji wicepremiera i szefa partii było...

zobacz więcej

Wtorek. Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu


Prezydent Andrzej Duda dokonał w środę zmian w rządzie. Zgodnie z zapowiedziami ze stanowiska wicepremiera ds. bezpieczeństwa zrezygnował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef MON Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera. Agnieszka Ścigaj, Włodzimierz Tomaszewski i Zbigniew Hoffmann zostali powołani na funkcje ministrów-członków Rady Ministrów. – Moja misja w rządzie została wypełniona. Przez chwilę liczyłem, że ta wojna będzie trwała krócej; łączenie funkcji wicepremiera i szefa partii było trudne – powiedział w TVP Info Jarosław Kaczyński. Prezes PiS w najbliższych miesiącach skoncentruje się na kierowaniu partią i koalicją rządzącą. Zapowiedział również 100 spotkań z wyborcami w całej Polsce.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Naradzie Ambasadorów RP. – Dzisiaj podstawowym, absolutnie fundamentalnym priorytetem jest dla nas to, by wojna na Ukrainie zakończyła się w sposób dla Polski bezpieczny. Trzeba uczynić wszystko, co możliwe, żeby zmusić Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego – oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas spotkania. – Prawie na całym świecie mamy do czynienia z ogromną presją inflacyjną, która zależy od cen surowców energetycznych, a te są powiązane z wojną na Ukrainie i polityką Rosji – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Obecny kryzys bezpieczeństwa dobitnie pokazał, że bez Stanów Zjednoczonych Europa nie obroni się sama. Amerykańskie przywództwo w obronie i wzmacnianiu porządku międzynarodowego opartego na prawie jest dla Polski kluczowe – mówił podczas spotkania z ambasadorami szef resortu dyplomacji prof. Zbigniew Rau.

Krzysztof Karnkowski: Trzy rozwojowe wątki

To tydzień poważnych zmian i niepoważnych komentarzy. Można by powiedzieć – jak każdy, niemniej kilka zdarzeń ze świata naszej polityki warto...

zobacz więcej

Środa. Fałszywe pieniądze Jachiry


To nie koniec zmian w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, że rząd doszedł do porozumienia z kołem Polskie Sprawy, które będzie współpracować ze Zjednoczoną Prawicą. Przewodnicząca tego koła Agnieszka Ścigaj w randze ministra ma zająć się w rządzie integracją społeczną – w tym falą uchodźców z Ukrainy. Mateusz Morawiecki zapowiedział też nowy program rządowy. – Rozpoczynamy program budowy hal sportowych, które będą wielofunkcyjne. W ciągu najbliższych paru lat chcemy, aby takich hal powstał tysiąc. W tym roku wybudujemy co najmniej kilkadziesiąt takich hal, a w przyszłym – 500 – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda otworzył w Warszawie 7. edycję Kongresu 590. – Jako Polska jesteśmy w absolutnej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich na cele polityki spójności – powiedział prezydent Duda.

A w Sejmie prof. Adam Glapiński złożył przysięgę w związku z objęciem funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję. „Obejmując obowiązki Prezesa Narodowego Banku Polskiego przysięgam uroczyście, że postanowień Konstytucji i innych ustaw będę ściśle przestrzegać oraz że we wszystkich swoich działaniach dążyć będę do rozwoju gospodarczego Ojczyzny i pomyślności obywateli. Tak mi dopomóż, Bóg” – ślubował przed Sejmem Adam Glapiński. Nie spodobało się to posłance Platformy Obywatelskiej Klaudii Jachirze, która przepychała się z pracownikami straży marszałkowskiej i rozrzuciła z balkonu fałszywe banknoty. Czy na te fałszywki mają się dać złapać wyborcy opozycji? Kolejny absurdalny wybryk Jachiry spotkał się z aprobatą samego Donalda Tuska. Być może Klaudia Jachira rozrzucając „lewe” banknoty odkryła jeden z pomysłów PO, które zamierza – zgodnie ze słowami Izabeli Leszczyny, ujawnić dopiero po wyborach. Biorąc pod uwagę oficjalny brak programu partii Tuska, nie da się tego wykluczyć. A biorąc pod uwagę finansowe wyczyny koalicjanta PO – Nowoczesnej, wszystko jest możliwe. Partia Katarzyny Lubnauer już raz straciła subwencję przez błąd w sprawozdaniu i popadła w gigantyczne długi. Tym razem, jak donosi „Rz”, nie dopilnowała terminu u biegłego rewidenta.

Bez pozwolenia i z darmowym projektem. Rząd ułatwia budowę domu

Rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń...

zobacz więcej

Czwartek. Sejm chroni życie i prawo


Prezydent Andrzej Duda odwiedził Zambrów w województwie podlaskim. – Dzisiaj zmagamy się z wieloma przeciwnościami, ale chcę zapewnić, że w sposób twardy, odważny i mądry czuwamy nad kwestiami bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, tego bezpieczeństwa także i militarnego – mówił w Zambrowie prezydent.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla dziennika „Polska The Times” stwierdził, że przedstawiciele opozycji zachowują się absurdalnie. – Z naszego punktu widzenia Tusk nie jest najgorszym szefem, szczególnie biorąc pod uwagę jego opowieści chociażby o tym, że zakażemy rozwodów. Widocznie zakłada, że jego elektorat jest na takim samym poziomie rozgarnięcia, co on sam i uważa, że można mówić najbardziej absurdalne rzeczy – powiedział Jarosław Kaczyński.

Rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy. – Będzie to polegało na tym, że będziemy robić zgłoszenia na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru, polegającą na tym, że wyłącznie kierownik budowy potwierdzi gotowość do zamieszkania – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Sejm odrzucił obywatelski projekt „ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży” . Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Zdaniem wicerzeczniczki PiS Urszuli Ruseckiej przygotowany przez środowisko Marty Lempart projekt był „wyjątkowym bublem”. Projekt poparła Koalicja Obywatelska, mimo iż zawierał tak kardynalne głupoty, jak powierzenie decyzji o aborcji 13-letnim dzieciom, podczas gdy młodzież przed ukończeniem 18. roku życia w każdej sprawie (nawet najbardziej błahej!) musi iść do lekarza razem z opiekunem. Za odrzuceniem projektu głosowało 265 posłów, 175 było przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu.

Lis zabrał głos ws. afery mobbingowej: Zestaw rozdmuchanych półprawd

W sieci ujawniono fragmenty wyznań podwładnych Tomasza Lisa, którzy skarżą się na poniżanie, wulgaryzmy i seksistowskie odzywki publicysty,...

zobacz więcej

Piątek. Lisie sprawki


Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie Rady Europejskiej w Brukseli podczas którego zapadła decyzja, o która od dawna zabiegała polska dyplomacja, rząd i prezydent Andrzej Duda: Ukraina i Mołdawia uzyskały status kandydatów do UE. – Warto przedstawić drogę, którą przeszliśmy przez ostatnie miesiące. Jeszcze 3 miesiące temu w Wersalu, a potem w Brukseli nikt nie dawał szans Ukrainie, że taki status państwa kandydującego otrzyma. (…) Szeroko zakrojona akcja dyplomatyczna i rozmowy ze strony Polski doprowadziły do tego, że Ukraina otrzymała ten sztandar nadziei – status państwa kandydującego – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Świat obiegło zdjęcie minister ukraińskiego rządu ds. integracji europejskiej, która po decyzji szczytu nie mogła powstrzymać swoich emocji i łez.

Łez też było sporo w „Newsweeku”, tyle, że nie były to łzy szczęścia. Za to podobno płakało wiele osób, przez wiele lat. Według dziennikarzy portalu wp.pl podwładni Tomasza Lisa latami skarżyli się na jego zachowanie. Znany dziennikarz miał zaglądać w dekolty, żartować z gejów, wyśmiewać i wulgarnie obrażać. Dziennikarze rozmawiali z kilkudziesięcioma osobami, które pracowały lub pracują w „Newsweeku”: „wszystkie potwierdzały różnego rodzaju zachowania Tomasza Lisa mogące mieć cechy mobbingu” – czytamy. Lis został niedawno zwolniony bez podania przyczyny ze stanowiska naczelnego „Newsweeka”. To kolejna afera z gwiazdą „wolnych mediów” – niedawno opinia publiczna dowiedziała się, że Piotr Kraśko z TVN nie tylko jeździł bez uprawnień samochodem, ale także nie płacił podatków (chodzi o zawrotną sumę ponad 800 tys. złotych, które Kraśko uregulował dopiero za rządów Prawa i Sprawiedliwości).

Tymczasem w Poznaniu sąd rejonowy wydał wyrok w procesie Marka M., który jako drag queen Mariolkaa Rebell miał symulować podcięcie gardła abp. Markowi Jędraszewskiemu. Prokuratura oskarżyła go m.in. o nawoływanie do zabójstwa, ale sąd uniewinnił oskarżonego. W uzasadnieniu swojej decyzji sędzia Agata Trzcińska wskazała, że „nie może pełnić funkcji recenzenta, a tym bardziej cenzora sztuki”, a - jej zdaniem - oskarżony nie przekroczył „granicy praw wyrażania opinii”, a jego działanie nie należy do „sfery wyznaczonej mową nienawiści”. Ciekawe, czy gdyby jakiś „artysta” symulował zabijanie konkretnego sędziego (na przykład poznańskiego) czy również uważałaby, że nie przekracza to „granicy praw wyrażania opinii”. Jednocześnie niesłychanie smutne jest, że w kraju bł. Jerzego Popiełuszki sądy tak lekceważą nawoływanie do mordowania księży. Prokuratura zapowiedziała odwołanie od wyroku.

„Nie godzili się na aksamitne kajdany”. 40-lecie „Solidarności Walczącej”

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie rozpoczęły się dwudniowe obchody 40-lecia powstania...

zobacz więcej

Sobota. 40. rocznica powstania „Solidarności Walczącej”


W Warszawie rozpoczęły się dwudniowe obchody 40-lecia powstania „Solidarności Walczącej” . Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach w dawnym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37, w którym więziony był wraz ze swoimi współpracownikami jego ojciec, lider SW Kornel Morawiecki. – Była to „Solidarność ludzi, którzy walczyli o niepodległą Polskę, którzy nie godzili się na zamianę żelaznych kajdan na aksamitne – mówił premier.

Premier tego samego dnia odwiedził także Koło w woj. wielkopolskim. Na spotkaniu z mieszkańcami mówił m. in. o walce z inflacją, zwracając uwagę na to, że za czasów rządów PO-PSL też zdarzało się, że WIBOR był na poziomie takim jak obecnie. – Czy wtedy Tusk i PO coś zrobili, by ulżyć Polakom? Czy były jakieś wakacje kredytowe? Otóż nie było. Czy były wtedy jakieś dopłaty do kredytów, tak jak to co teraz, nawet do dwóch tysięcy złotych miesięcznie dla kredytobiorców? My się troszczymy o Polaków – mówił premier Morawiecki.

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Toruń, gdzie mówił m. in. o polskich zdolnościach obronnych. – Musimy zbudować potężną armię (...) zwiększyliśmy wydatki pod tym względem już bardzo znacznie, ale to jest jeszcze dalece za mało. Ten wielki plan zbrojeniowy, który jest zawarty jako prawo, jako pewne zobowiązanie w ustawie o obronie ojczyzny, ten plan musi być zrealizowany – powiedział,

Rząd stara się również o wzmocnienie obecności NATO w Polsce. – Zabiegamy o więcej wojsk i chcemy podniesienia gotowości sił sojuszniczych w przypadku zagrożenia. Potwierdzam, że staramy się o rozlokowanie w Polsce grupy brygadowej w ramach struktur NATO – powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla „Polski The Times” wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej