RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jarosław Kaczyński: Walczymy, by UE była związkiem wolnych narodów

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Walczymy, by Unia Europejska była związkiem wolnych i równych narodów – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas spotkania z mieszkańcami Inowrocławia zaznaczył, że Polska powinna walczyć o status państwa podmiotowego.

Morawiecki: Polityka naszych poprzedników to puste, niezrealizowane obietnice

Kilka dni temu w Sejmie jedna z posłanek Platformy Obywatelskiej rozrzucała z góry fałszywe banknoty. Właśnie tak wyglądała polityka naszych...

zobacz więcej

– Naprawiamy nasze państwo, ale my także walczymy o to, żeby to państwo poprawiło swoją pozycję, a z czasem także poprawiło swój status i oczywiście swoje bezpieczeństwo – mówił Jarosław Kaczyński.

Jak wskazał, status państwa, w odróżnieniu od pozycji, jest trwały. – Na przykład Stany Zjednoczone mają status mocarstwa: mają broń nuklearną, potężną armię, są stałym członkiem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, mają ogólnoświatowe wpływy - więc są supermocarstwem. Kraje jak Wielka Brytania czy Francja - można powiedzieć, że mają status takich mocarstw drugiego czy nawet już trzeciego rzędu, ale mają. Natomiast my musimy ciągle walczyć o ten pierwszy szczebel – bo nie wszyscy chcą nam to przyznać – to znaczy: status państwa podmiotowego – mówił lider PiS.

– Państwa podmiotowego – takiego, które nie jest państwem uzależnionym, „zklientyzowanym”. Bo tak nas ta poprzednia władza próbowała ustawiać i niektórzy w Europie ciągle uważają, że tak powinno być. Dlatego tę naszą opozycję – która jest taka, jak każdy widzi – tak bardzo popierają – dodał Kaczyński. Prezes PiS ocenił, że „z czasem możemy uzyskać status państwa, które w tym regionie jest traktowane jako zdecydowanie najważniejsze, choć oczywiście nie oznacza to, że możemy dążyć do jakiejś dominacji, bo na to się nasi sąsiedzi z pewnością nie zgodzą”.

„Razem będziemy silniejsi”


– Słyszę często takie opowieści różnych publicystów i przestrzegam przed tym, bo to są tak zwane marzenia ściętej głowy, nie ma co ich snuć. Musimy mówić o synergii – jeżeli będziemy działali razem, to będziemy po prostu silniejsi, nieporównanie silniejsi, także w Europie – stwierdził Kaczyński. Podkreślił, że Polska może odgrywać rolę największego państwa regionie „zawsze bardzo delikatnie i kulturalnie wobec naszych sojuszników”.

– Musimy być pod tym względem zręczni i ostrożni, a przede wszystkim wzmacniać się, wzmacniać i jeszcze raz się wzmacniać. Do tego jest właśnie potrzebny dobry rząd – dodał lider PiS.

PiS stawia na zrównoważony rozwój Polski. Kaczyński: Pomoc dla wszystkich grup społecznych

Nie chcemy koncepcji polaryzacyjno-dyfuzyjnej, która zakładała, że najpierw mają się rozwijać wielkie miasta; my chcemy po prostu zrównoważonego...

zobacz więcej

„Bardziej wydajne państwo”


Podczas spotkania z mieszkańcami Inowrocławia Jarosław Kaczyński powiedział, że za rządów PiS znacznie wzmocniono państwo w wielu obszarach. Wymieniał w tym kontekście m.in. zwiększenie dochodów państwa poprzez likwidację luki VAT-owskiej, a także szereg inwestycji np. w służbę zdrowia czy służby mundurowe.

– Wszędzie przeznaczyliśmy bardzo dużo nowych środków, wszędzie były podwyżki, wszędzie były środki na różnego rodzaju przedsięwzięcia modernizacyjne (...). Nasze państwo stało się nieporównanie bardziej wydajne i nieporównanie bardziej służebne wobec społeczeństwa, wobec Polaków, wobec naszego narodu – powiedział prezes PiS.

Prezes PiS dodał, że także oświata „jest wzbogacana”. – Chociaż tutaj ten proces, jeżeli tyko ustabilizuje się sytuacja pieniężna musi być niewątpliwie wzmocniony. Ale oświata zaczyna służyć – to jest proces bardzo trudny, bo jest bardzo ostry sprzeciw – temu, co jest absolutnym warunkiem naszego powodzenia jako narodu, tzn. służyć temu, żeby budować patriotyzm – mówił Kaczyński.

Mówiąc o potrzebie zmian w sądownictwie Jarosław Kaczyński ocenił, że „równość wobec prawa jest dzisiaj często gwałcona w sposób demonstracyjny”. Podkreślił, że jego partia nie kwestionuje niezawisłości sądów, jednocześnie zaznaczył, że sądy są częścią państwa i muszą podlegać ustawom.

Prezes PiS: Jeszcze dwie kadencje naszych rządów i z Polski zniknie ubóstwo [WIDEO]

Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd po Polsce. W niedzielę spotkał się z mieszkańcami Grudziądza, gdzie mówił m.in. o zrealizowanych obietnicach...

zobacz więcej

Spotkania z mieszkańcami


Prezes Prawa i Sprawiedliwości spotkał się w niedzielę z mieszkańcami Grudziądza i Inowrocławia. Tematem rozmów była przede wszystkim aktualna sytuacja gospodarcza i polityczna w Polsce.

Szef PiS zamierza do końca roku odwiedzić każdy z niedawno utworzonych 94 okręgów partyjnych. Sekretarz PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że spotkania z wyborcami są dla PiS najważniejsze. Podkreślił, że swoje sukcesy wyborcze PiS zawdzięcza rozmowom z Polakami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej