RAPORT

Wojna na Ukrainie

Marynarka Wojenna dostanie kolejne niszczyciele min

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. – To okręty wyprodukowane przez Polską stocznię – powiedział minister w Świnoujściu podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej.

Morawiecki: Cedynia zdecydowała o istnieniu bądź nie państwa polskiego

Bitwa pod Cedynią była wyjątkowa i mogła zadecydować o istnieniu bądź nieistnieniu państwa polskiego – powiedział w niedzielę, podczas uroczystości...

zobacz więcej

Okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Jak informuje MON, okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Okręty z polskiej stoczni


– To okręty wyprodukowane przez Polską stocznię, które trafią już jako okręty produkowane seryjnie. Naszym zadaniem jest tworzenie warunków dla rozwoju Wojska Polskiego. Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było silne i odstraszało imperium zła, które odradza się za naszą wschodnią granicą. Ten cel zrealizujemy poprzez wzmocnienie Wojska Polskiego, w tym Marynarki Wojennej – podkreślił szef MON.

Z okazji Święta Marynarki min. Błaszczak wręczył żołnierzom wyróżnienia i odznaczenia resortowe. Podziękował też marynarzom za ich codzienną służbę. – Jesteście świetnie wyszkoleni i zawsze gotowi do rozwijania swoich umiejętności, także z marynarzami z innych państw NATO – mówił wicepremier. Zapowiedział też, że powstaną nowe dywizje Wojska Polskiego wyposażone w nowoczesne uzbrojenie. Jak dodał, „docelowo wojsko będzie posiadać sześć związków taktycznych z odpowiednim komponentem wsparcia i zabezpieczenia bojowego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej