RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

21-latek oskarżony o dźgnięcie nożem dziewczyny

Kiedy policja dotarła na miejsce sylwestrowej zabawy, 18-latka już nie żyła (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Dwa zarzuty: zabójstwa oraz usiłowania zabójstwa postawiono 21-latkowi podejrzanemu o zabicie 18-latki w miejscowości Stany w sylwestrową noc. Prokuratura Rejonowa w Nisku (Podkarpackie) skierowała w poniedziałek do sądu wniosek o jego areszt na trzy miesiące. Grozi mu dożywocie.

Andrzej U. usłyszał w poniedziałek zarzut z artykułu 148 Kodeksu karnego o to, że 1 stycznia 2012 r., działając w zamiarze pozbawienia życia, nożem ugodził Dominikę R. w okolice klatki piersiowej, co doprowadziło do jej zgonu – poinformowała Bogusława Marciniak z Prokuratury Rejonowej w Nisku. Drugi zarzut dotyczy usiłowania zabójstwa – oskarżony uderzył nożem w plecy Sylwię K., które to obrażenia spowodowały u niej chorobę realnie zagrażającą życiu.

Podejrzany częściowo przyznał się do zarzucanych mu czynów; przyznał, że miał nóż, ale wyjaśniał podczas przesłuchania, że używał go do obrony. Jednak dowody zebrane przez śledczych nie potwierdziły tej wersji.

Marciniak dodała, że trwają poszukiwania noża. Andrzej U. opisał jego wygląd oraz wskazał miejsce, gdzie prawdopodobnie go wyrzucił, uciekając przed policją.

Do zabójstwa doszło podczas awantury, jaka wywiązała się między uczestnikami sylwestrowej imprezy w Stanach w powiecie stalowowolskim. Prokuratura ustaliła, że U. nie był zaproszony na prywatkę. Przyjechał na nią znacznie później wraz z kolegami, po telefonicznej rozmowie z jednym z uczestników zabawy. Według prokuratury, zachowywał się agresywnie.

Do sprzeczki doszło ok. godz. 2.30 w nocy z soboty na niedzielę. Później awantura przeniosła się na podwórko i tam doszło do szarpaniny, w czasie której podejrzany – według prokuratury – śmiertelnie zranił nożem 18-letnią Dominikę R. oraz cztery inne osoby, w tym 22-letnią Sylwię K. oraz trzech mężczyzn w wieku 22 i 24 lat. Ranni trafili do szpitala.

Prokurator wyjaśniła, że dotychczasowy materiał dowodowy pozwolił na postawienie U. zarzutu usiłowania zabójstwa tylko Sylwii K. W przypadku trzech zranionych przez podejrzanego mężczyzn zarzuty zostaną uzupełnione po otrzymaniu opinii lekarskiej. Marciniak dodała, że będą to prawdopodobnie zarzuty uszkodzenia ciała powyżej siedmiu dni.

Razem z Andrzejem U. policja zatrzymała po zdarzeniu trzech innych mężczyzn. Śledczy wykluczyli już, by mieli oni bezpośredni związek z zabójstwem i mają oni status świadków.

źródło:
Zobacz więcej