RAPORT

Wojna na Ukrainie

SBU: W Rosji FSB uczy urzędników, jak chwalić Putina i komentować wojnę

Władimir Putin (fot.  Dennis Grombkowski/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Dennis Grombkowski/Getty Images)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oświadczyła w niedzielę, że przechwyciła rosyjskie instrukcje, w których Federalna Służba Bezpieczeństwa uczy urzędników, jak mają prawidłowo chwalić prezydenta Władimira Putina i komentować inwazję na Ukrainę.

„Ukraina to początek”. Rosja planuje kolejne „operacje specjalne”?

Podczas programu telewizyjnego na kanale Rossija 1 komentator politycznyczy Dmitrij Drobnitsky stwierdził, że „stare życie nigdy nie wróci”....

zobacz więcej

„Jednym z głównych zaleceń FSB jest chwalenie Putina, jako że to on rzekomo »osobiście uchronił Rosję przed zniszczeniem, a Rosjan – przed rzuceniem na kolana«” – głosi komentarz SBU na serwisie Telegram. Według ukraińskich służb analitycy FSB dodają też – by zwiększyć siłę przekonywania – rozdział „z najrzetelniejszymi danymi statystycznymi” o wysokim poparciu dla Putina.

Ponadto w instrukcjach FSB przedstawia argumenty, jakie mają rozwiać obawy Rosjan, dotyczące sankcji i problemów gospodarczych kraju.

Ukraińskie służby twierdzą, że przechwyciły dokument, gdy był rozsyłany przez sekretne kanały łączności do organów władzy wykonawczej w Rosji. Instrukcje mają stać się podstawą dla urzędników, artystów i sportowców rosyjskich do przygotowywania swoich wystąpień.

Według SBU tezy te już wykorzystano podczas niedawnego forum ekonomicznego w Petersburgu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej