RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: Cedynia zdecydowała o istnieniu bądź nie państwa polskiego

Bitwa pod Cedynią była wyjątkowa i mogła zadecydować o istnieniu bądź nieistnieniu państwa polskiego – powiedział w niedzielę, podczas uroczystości uczczenia 1050-lecia tej bitwy premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że dziś Ukraińcy walczą o bezpieczeństwo i wolność całej Europy.

Morawiecki: Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem

Jesteśmy partią, która dba o ojczyznę, o rodzinę, o patriotyzm i o tradycję. Na tym chcemy opierać nasze działania i myślę, że na tym chcą opierać...

zobacz więcej

W uroczystościach oprócz premiera bierze udział także m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Morawiecki powiedział, że bitwa pod Cedynią była wyjątkowa i mogła zadecydować o istnieniu bądź nieistnieniu państwa polskiego. – Nie wiemy, co kierowało odwagą wojów Mieszka I, ale jestem przekonany, że im właśnie zawdzięczamy to, że tu jest dzisiaj Polska – powiedział.

Wspominał też takie wydarzenia jak II wojna światowa i Powstanie Warszawskie. –Woje Mieszka I, powstańcy warszawscy, żołnierze na wszystkich frontach II wojny światowej i także żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego, a również później żołnierze wyklęci, walczyli o ten jeden, najbardziej szczytny cel, o naszą wolną, suwerenną ojczyznę. Wszyscy są powiązani niejako niewidzialnym łańcuchem woli i determinacji, której oby i nam dzisiaj nie zabrało – powiedział premier.

W kontekście wojny w Ukrainie, podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze. – Dziś Rosja, Moskwa odgrzebała wszystko, co najgorsze z historii XX w. – nacjonalizm, kolonializm i imperializm. I tym strasznym ideologiom spiętym w jedną ideologię ruskiego miru stawia dzisiaj czoło bohaterski naród ukraiński – powiedział Morawiecki.

Dodał, że Polacy stanęli na wysokości zadania i pomagają swoim wschodnim sąsiadom. – Ale musimy ciągle przypominać, że oni tam, jak my przez stulecia, walczą za wolność naszą i waszą. I jesteśmy im wdzięczni, że ich ofiara krwi dziś chroni nasze bezpieczeństwo, broni naszej suwerenności i pokoju w całej Europie. I oby ten czas próby zakończył się na tamtych wschodnich, ukraińskich rubieżach – podkreślił premier.

– Obyśmy my dzisiaj nie musieli doświadczać tego, czego doświadczali nasi szlachetni przodkowie, ci spod Cedyni, spod Siekierek, żołnierze wyklęci – dodał premier.

teraz odtwarzane
Rekonstrukcja bitwy pod Cedynią

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej