RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes PiS: Jeszcze dwie kadencje naszych rządów i z Polski zniknie ubóstwo [WIDEO]

Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd po Polsce. W niedzielę spotkał się z mieszkańcami Grudziądza, gdzie mówił m.in. o zrealizowanych obietnicach wyborczych Zjednoczonej Prawicy. – Wciąż musimy robić wszystko co możliwe, aby likwidować ubóstwo. To uda się zrobić. Potrzebujemy jeszcze dwóch kadencji – powiedział lider Prawa i Sprawiedliwości.

PiS stawia na zrównoważony rozwój Polski. Kaczyński: Pomoc dla wszystkich grup społecznych

Nie chcemy koncepcji polaryzacyjno-dyfuzyjnej, która zakładała, że najpierw mają się rozwijać wielkie miasta; my chcemy po prostu zrównoważonego...

zobacz więcej

Kaczyński podczas spotkania w Grudziądzu mówił, że jednym z warunków prawidłowego funkcjonowania demokracji jest spełnianie obietnic wyborczych przez partie polityczne.

– Zapowiedzieliśmy realizację określonej polityki społecznej, dotyczącej bezpieczeństwa, kultury, zdrowia, wobec wsi. Wszystkie elementy zrealizowaliśmy w mniejszym lub większym stopniu – podkreślił.

– Powiedzieliśmy, że „można”, a przedtem mówiono, że nie ma pieniędzy, możliwości, każdy musi radzić sobie sam – dodał.

Zdaniem szefa PiS kluczowe w tej sprawie, było „ukrócenie gigantycznego złodziejstwa”. – Zrobiliśmy to i kasa została napełniona – mówił Kaczyński, dodając, że dzięki temu znalazły się fundusze na takie programy społeczne jak m.in. 500+.

– Od początku naszych rządów wydaliśmy na to przeszło 200 mld złotych. W tym roku na te cele idzie już ponad 60 mld złotych – uzupełnił, przypominając także, od czasu objęcia władzy przez Zjednoczoną Prawicę na samą służbę zdrowia wydatki wzrosły dwukrotnie, do poziomu 160 mld rocznie.

– Chcemy, żeby każdej grupie społecznej żyło się lepiej, a z Polski znikała sfera nędzy.

– Ona ciągle jeszcze istnieje, w Polsce wciąż żyje duża grupa ludzi biednych. Jeszcze dwie kadencje naszej władzy i uda się problem nędzy wyeliminować – zadeklarował.

Morawiecki: Polityka naszych poprzedników to puste, niezrealizowane obietnice

Kilka dni temu w Sejmie jedna z posłanek Platformy Obywatelskiej rozrzucała z góry fałszywe banknoty. Właśnie tak wyglądała polityka naszych...

zobacz więcej

Czy Polska wprowadzi euro? Jasne stanowisko Kaczyńskiego


Lider Zjednoczonej Prawicy mówił także o postępie, jaki dokonała Polska w ostatnich trzech dekadach. – Od 1991 roku PKB wzrosło ponad trzykrotnie – przypomniał, dodając, że „Polska musi umieć to wykorzystać”.

– Naszym celem jest dogonienie państw zachodniej Europy.

Kaczyński podał przykład Irlandii. – To był kraj, którego relacja w porównaniu z przeciętną UE była niższa obecnie jest to w przypadku Polski. Obecnie poziom bogactwa Irlandii to sto kilkadziesiąt procent średniej unijnej – przytoczył.

Szef PiS powołał się także na przypadek Finlandii. – Warto go przywołać, bo w Polsce wiele osób mówi, że powinniśmy przyjąc euro. Zanim Finowie przyjęli euro byli przed Szwecją (w parametrach gospodarczych – przyp. red.). A wcześniej oba kraje przez lata dzieliła taka różnica jak Polskę i Niemcy. Gdy wprowadzono europejską walutę, Szwedzi ponownie przegonili Finów – powiedział.

Zdaniem Kaczyńskiego „euro jest dobre dla Niemiec, Luksemburgu, Holandii czy Austrii”. – Francuzi czy Włosi już na wspólnej walucie tracą, nie mówiąc już o mniej zamożnych krajach wspólnoty – wyliczał.

Morawiecki: Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem

Jesteśmy partią, która dba o ojczyznę, o rodzinę, o patriotyzm i o tradycję. Na tym chcemy opierać nasze działania i myślę, że na tym chcą opierać...

zobacz więcej

– W Estonii, która przyjęła euro, inflacja jest już na poziomie 20 proc., a oni nie mogą palcem kiwnąć, bo wszystkie decyzje (m.in. o stopach procentowych – przyp. red.) podejmuje Europejski Bank Centralny.

Kaczyński kontynuuje swój objazd do Polsce. – Spotkam się z wyborcami, aby przeciwstawić się ogromnej manipulacji. Jest wiele osób, które wierzą, że w naszym kraju mamy do czynienia z dyktaturą – mówił.

Kaczyński mówił o dyktaturze. Podał przykład Grudziądza


– A kto rządzi w Grudziądzu? Ktoś z PiS? Ktoś wskazany przez „dyktatora”? — dodał ze śmiechem, podkreślając, że „mieszkańcy miasta zdecydowali, że prezydentem miasta jest przedstawiciel Platformy Obywatelskiej”.

Kaczyński przypomniał także, że spośród miast wojewódzkich „PiS ma udział we władzy tylko w Toruniu, gdzie wiceprezydent wywodzi się z naszego obozu.”

– Tymczasem przedstawiciele opozycji w Sejmie wciąż wmawiają ludziom, że pomimo tego iż wygrywają wybory samorządowe, to w Polsce jest dyktatura – kontynuował.

– W jakim kraju można wygrać wybory wbrew dyktaturze? Czy w Rosji można wygrać wybory wbrew Putinowi, albo na Białorusi wbrew Łukaszence? – pytał retorycznie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
teraz odtwarzane
Kaczyński: Jeszcze dwie kadencje naszych rządów i z Polski zniknie ubóstwo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej