RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef MSZ Ukrainy prosi G7: Więcej sankcji wobec Moskwy, więcej broni dla Kijowa

Joe Biden i Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/Sean Gallup)
Joe Biden i Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/Sean Gallup)

Szczyt G7 powinien zareagować na ostrzały rosyjskie na Ukrainie dalszymi sankcjami wobec Moskwy i dostawami ciężkiej broni dla Kijowa – zaapelował w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując poranny ostrzał Kijowa.

Rosjanie znów ostrzeliwują Kijów. Rakiety spadły na dzielnicę mieszkalną

Kilkanaście rakiet wystrzelili Rosjanie w kierunku Kijowa w niedzielę wczesnym rankiem. Co najmniej cztery z nich spadły na dzielnicę mieszkalną...

zobacz więcej

W komentarzu na Twitterze Kułeba napisał o dziewczynce, którą wyciągnięto spod gruzów zniszczonego ostrzałem domu w Kijowie. „Wiele innych (dzieci) na całej Ukrainie jest pod rosyjskim ostrzałem” – dodał.

„Szczyt G7 powinien odpowiedzieć dalszymi sankcjami wobec Rosji i dalszym ciężkim uzbrojeniem dla Ukrainy” – zaapelował Kułeba. W wyniku porannego ostrzału Kijowa zginęła co najmniej jedna osoba – ojciec dziewczynki, którą wydobyto spod gruzów. Obrażenia odniosła matka dziecka, obywatelka Rosji.

Rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnak poinformował, że Kijów został zaatakowany pociskami manewrującymi Ch-101 z bombowców Tu-95 i Tu-160 operujących nad Morzem Kaspijskim. Pociski Ch-101 umożliwiają ataki na cele oddalone o kilka tysięcy km.

Szczyt G7 rozpoczyna się w niedzielę w zamku Elmau w Alpach Bawarskich. Wśród gości znajdą się m.in. prezydenci USA i Ukrainy, Joe Biden i Wołodymyr Zełenski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej