RAPORT

Tusk kontra Tusk

Jest protest państwa polskiego ws. zdjęcia polskich flag na cmentarzu w Katyniu

W Katyniu spoczywają polscy oficerowie pomordowani przez władze sowieckie (fot. O.Ishchenko/Global Images Ukraine/Getty, zdjęcie ilustracyjne)
W Katyniu spoczywają polscy oficerowie pomordowani przez władze sowieckie (fot. O.Ishchenko/Global Images Ukraine/Getty, zdjęcie ilustracyjne)

Jest protest państwa polskiego; na miejscu był polski konsul – powiedział w niedzielę doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Mucha odnosząc się do zdjęcia przez władze rosyjskie polskich flag na cmentarzu wojennym w Katyniu. Takie działania wymierzone są w cały Zachód – ocenił.

Polska flaga usunięta z Katynia i Miednoje? „To rosyjskie miejsce pamięci”

Rosyjskie władze zdecydowały o usunięciu polskich flag z cmentarzy w Katyniu i Miednoje – informują rosyjskie media, cytując wypowiedź mera...

zobacz więcej

– Jest w tym zakresie oczywiście oficjalne stanowisko MSZ, protest państwa polskiego; konsul był na miejscu – powiedział Mucha w Polsat News.

Jak ocenił, tego typu działania wymierzone są w cały Zachód. –To są takie akty wrogości, które pokazują, że Rosjanie mają świadomość tego, że obrona Ukrainy nie byłaby możliwa w takim zakresie i w takim czasie, gdyby nie wsparcie Zachodu – powiedział Mucha.

W sobotę wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział w Polskim Radiu 24, że polski konsul w Smoleńsku potwierdził fakt zdjęcia polskiej flagi z memoriału w Katyniu. –Jednocześnie podjął interwencję u rosyjskich władz, u rosyjskich zarządców tego terenu domagając się wyjaśnień i wskazując, że tego typu postępowanie jest absolutnie nieakceptowalne przez stronę polską, a jednocześnie świadczące o braku cywilizowanego podejścia do kwestii pamięci osób pomordowanych – powiedział Przydacz.

Dodał, że przecież w Katyniu spoczywają polscy oficerowie pomordowani przez władze sowieckie, co zostało przyznane przez władze rosyjskie. – Obecność tam polskiej flagi, odpowiedni szacunek dla tego miejsca powinien być standardem cywilizacyjnym. Jeśli Rosja takiego standardu nie przestrzega, to tak naprawdę pokazuje to prawdziwe oblicze tej władzy – powiedział wiceszef MSZ.

Gliński: Rosja blokuje remont cmentarza w Katyniu

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział w środę, że Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu i budowę...

zobacz więcej

O sprawie usunięcia flag polskich z polskiego cmentarza wojennego w Katyniu informował niezależny rosyjski portal Meduza, przytaczając słowa mera Smoleńska Andrieja Borisowa z portalu społecznościowego umieszczone wraz ze zdjęciem dwóch masztów flagowych – jednego z flagą Rosji i drugiego – pustego, z przystawioną drabiną.

„Wyrażę ogólną opinię. Nie może być polskich flag na rosyjskich cmentarzach! A po jawnie antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków – tym bardziej. Uważam, że ministerstwo kultury podjęło jedynie słuszną decyzję – należy zdjąć flagę Polski. Katyń to rosyjski cmentarz, to rosyjska historia” – napisał pod zdjęciem mer Smoleńska.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w sobotę, że usunięcie polskich flag z polskich cmentarzy wojennych w Katyniu i Miednoje to kolejny akt wrogości Kremla i element antypolskiej kampanii, prowadzonej od wielu lat. W jego ocenie decyzje władz Rosji dowodzą, że Polska słusznie diagnozuje działania rosyjskie jako politykę celowej konfrontacji z krajami Zachodu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej