RAPORT

Wojna na Ukrainie

O czym Macron rozmawiał z Putinem tuż przed wojną? Francuzi publikują szokujące szczegóły

Francuska telewizja opublikowała obszerne rozmowy pomiędzy Władimirem Putinem i Emmanuelem Macronem (fot. Chesnot/Getty Images)
Francuska telewizja opublikowała obszerne rozmowy pomiędzy Władimirem Putinem i Emmanuelem Macronem (fot. Chesnot/Getty Images)

Emmanuel Macron na cztery dni przed wybuchem wojny odbył rozmowę z Władimirem Putinem. Prezydent Francji zapowiedział m.in. postawienie do pionu Wołodymyra Zełenskiego, a także... prosił rosyjskiego dyktatora, aby ten zgodził się na spotkanie z Joe Bidenem. – Wiesz Emmanuelu, miło się rozmawia, ale jestem teraz na siłowni, a później idę grać w hokeja – odparł.

„Putin wywiera na Macronie presję”. Znowu rozmawiają telefonicznie

Prezydent Francji Emmanuel Macron zadzwonił we wtorek do prezydenta Rosji Władimira Putina. To już kolejny raz od wybuchu wojny na Ukrainie, ale...

zobacz więcej

Telewizja France 2 wyemituje w czwartek film dokumentalny „Prezydent, Europa i wojna”. Opowiada on o kulisach francuskiej dyplomacji w ostatnich miesiącach.

Zapowiadając emisję dokumentu, opublikowano zapis rozmowy telefonicznej pomiędzy Emmanuelem Macronem a Władimirem Putinem, do której doszło 20 lutego, czyli na 4 dni przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę.

Macron: Władimirze, powiedz, jakie są twoje intencje


Macron zwraca się do Putina z prośbą o nakreślenie obecnej sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

– Chciałbym, żebyś wyjaśnił mi w momencie, gdy rozmawiamy jeden na jeden, czego oczekujesz i jakie są naprawdę twoje intencje – zaczyna prezydent Francji.

Putin odpowiada: „Przecież sam widzisz, co się dzieje”, po czym zarzuca prezydentowi Francji i kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi „chęć rewizji porozumień mińskich”.

Kasparow ostro o Macronie. „Putina trzeba upokorzyć”

Jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow skrytykował prezydenta Francji Emmanuela Macrona za jego słowa o tym, że wojna na Ukrainie...

zobacz więcej

Macron zaprzecza, na co Putin twierdzi, że „separatyści zrobili wszystko, aby rozpocząć konstruktywny dialog z władzami Ukrainy”.

Prezydent Francji nie zgadza się z takim stwierdzeniem, dodając że „separatyści nie mogą wystąpić z propozycją zmiany ukraińskiego prawa”.

– No to najwidoczniej zupełnie inaczej patrzymy na sytuację i zapis porozumień mińskich – odpowiada mu Putin.

Macron podkreśla, że „w suwerennym kraju jakim jest Ukraina tekstów ustaw nie mogą proponować separatyści, tylko demokratycznie wybrane władze”.

Putin: Emmanuelu, czy Ty w ogóle słuchasz, co do Ciebie mówię?

Ukraiński dziennikarz: Może Macron lubi słuchać schizofrenicznych urojeń Putina

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Władimir Putin niemal codziennie rozmawia z jednym europejskim przywódcą: Emmanuelem Macronem. Dowódcy...

zobacz więcej

Ze stenogramu dowiadujemy się, że to stwierdzenie rozjuszyło Putina, który stanowczym i zirytowanym tonem odpowiada, że „na Ukrainie nie ma demokratycznie wybranego rządu”.

– Doszli do władzy w wyniku zamachu stanu, urządzili krwawą rzeź, palili ludzi żywcem. Zełenski jest jednym z odpowiedzialnych – mówi Putin.

– Słuchaj mnie uważnie, Emmanuelu. Czy Ty w ogóle słyszysz co do Ciebie mówię? Separatyści, jak ich nazywacie, zwrócili się do ukraińskiego rządu z propozycją dialogu i nie otrzymali ze strony Kijowa żadnej odpowiedzi – dodaje zirytowany.

Macron deklaruje, że „zażąda od Zełenskiego zabrania stanowiska”. – Jeśli się zgodzisz na rozmowy (uczestników formatu mińskiego i przedstawicieli tzw. republik ludowych – przyp. red.), to będę domagał się od Ukrainy spotkania jutro – uzupełnia.

Putin udziela wymijającej odpowiedzi. – Przeanalizuję tę propozycję, gdy się rozłączymy – odpowiada.

„Matka nie dzwoni do mnie tak często, jak Macron do Putina”. Lawina komentarzy

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa ponad miesiąc, a średnio co dwa dni media obiega informacja, że Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Co...

zobacz więcej

Macron: Powiedziałem Zełenskiemu, że ma uspokoić nastroje w armii


Prezydent Francji wyznaje rosyjskiemu dyktatorowi, że odbył dzień wcześniej dyscyplinującą rozmowę z Zełenskim.

– Powiedziałem mu, żeby złagodził nastroje w sieciach społecznościowych i w wojsku – mówi, po czym pyta Putina, czy Rosja także zamierza złagodzić ton.

Prezydent Rosji odpowiada mu, że wprawdzie w ciągu najbliższych godzin zakończą się ćwiczenia przy ukraińskiej granicy, ale „nie wycofamy wojsk, dopóki sytuacja w Donbasie nie uspokoi się”.

– Władimirze, proszę Cię, nie ulegaj żadnym prowokacjom – odpowiada Macron.

Putin pogratulował Macronowi. Wrócą do bliskich relacji?

Rosyjskie agencje informacyjne z Kremla przekazały, że lider Rosji Władimir Putin zwrócił się do Emmanuela Macrona. Pogratulował mu zwycięstwa w...

zobacz więcej

Putin: Muszę kończyć, jestem na siłowni, a zaraz idę grać w hokeja


Później francuski prezydent informuje Putina, że rozmawiał niedawno z Joe Bidenem.

– Przekazał mi, że jest gotowy na spotkanie z Tobą. Zależy mu na deeskalacji sytuacji, a także uwzględnieniu rosyjskich żądań w kwestii wejścia Ukrainy do NATO. Podaj datę, która Ci odpowiada, a ja przekażę Bidenowi, że jesteś gotów do spotkania – streszcza Macron.

Putin unika jednoznacznej deklaracji, proponuje, aby szczegóły rozmowy najpierw uzgodnili doradcy. W końcu z jego ust pada zdanie: „zgadzam się”.

– Bardzo dobrze. Proponuję, abyśmy po zakończeniu naszej rozmowy wydali wspólny komunikat dla mediów – odpowiada mu Macron.

Putin nie wyraża wielkiego zainteresowania. – Wiesz Emmanuelu, rozmawiam z Tobą będąc na siłowni, potem idę grać w hokeja. Przekażę to moim doradcom – rzuca na zakończenie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej