RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kempa odpowiada Nowickiej: Dość płacenia za waszą ideologię. Koniec, kropka

Gorąca dyskusja w programie „Woronicza 17” wywiązała się pomiędzy Wandą Nowicką a Beatą Kempą. Posłanka Lewicy zaapelowała o to, aby polski rząd „nie wycofywał się ze zobowiązań klimatycznych”. – Polacy nie będą płacić za waszą ideologię – odpowiedziała Kempa Wyjaśniła także do czego zmierza i do czego jest potrzeba obecna polityka klimatyczna UE, forsowana przez środowiska liberalno-lewicowe.

Co się stało z Timmermansem? „Spalanie węgla zgodne z celami klimatycznymi”

Kraje planujące spalanie węgla jako alternatywę dla rosyjskiego gazu mogą to robić zgodnie z celami klimatycznymi UE – powiedział odpowiedzialny za...

zobacz więcej

Wobec stopniowego odchodzenia przez UE od rosyjskich surowców, do łask zaczął wracać węgiel. Niedawno Holandia ogłosiła, że jej elektrownie węglowe będą działać na pełnych obrotach co najmniej do 2024 r.

Z kolei Niemcy i Austria przekazały, że ponownie otwierają elektrownie, w których paliwem jest węgiel. To reakcje na działania Rosji, która zaczęła przykręcać kurki z gazem.

Pisaliśmy o tym TUTAJ.

– Ludzie muszą mieć ciepło tej zimy i następnej. Ale pamiętajmy, że musimy prowadzić politkę z perspektywy 30 i 40 lat. Katastrofa klimatyczna jest faktem i temu nikt nie zaprzeczy. Wycofywanie się ze zobowiązań klimatycznych byłoby szkodliwe – powiedziała posłanka Lewicy, martwiąc się, że taka postawa coraz większej liczby krajów UE może opóźnić wdrażanie m.in. programu Fit for 55.

Europoseł za zakazem samochodów spalinowych. Sam jeździ luksusowym BMW

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie z końcem 2035 roku zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych. Za zakazem głosowali...

zobacz więcej

Odpowiedziała jej Beata Kempa.

– Lewacy chcą nam wpoić ideologię powszechnej szczęśliwości. W ciągu 100 lat tempetura ma zmniejszyć się o 1,5 stopnia Celsjusza. Nikogo z nas nie będzie stać na samochód elektryczny, bo powiedzą nam, że mamy jeździć na hulajnogach albo meleksem. Pewnie, to świetny pomysł, ale podczas sobotniej wycieczki do zoo – odparła przedstawicielka Solidarnej Polski.

– Na co najmniej 70 kolejnych lat mamy złoto w postaci węgla. Potrzeba tylko rozumu w jego wykorzystaniu. Timmermans, jego koledzy i pani również wymyśliliście sobie, że na ideologii uda się wam wybić i rządzić w Europie – dodała Kempa.

– My chcemy spokoju dla Polaków, dość płacenia za ideologię. Koniec, kropka – podkreśliła posłanka Zjednoczonej Prawicy.

Kempa nawiązała także do sytuacji, która miała miejsce w Szwecji, gdy śnieg zasypał panele fotowoltaiczne, uniemożliwiając pozysykiwanie prądu ze Słońca.

– Kupili wtedy energię od Polski, nie przeszkadzało im to, że jest „brudna” – przypomniała.

– Trzeba iść w atom, OZE, ale w wolniejszym tempie i z rozumem – spuentowała.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Morawiecki: Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem

Jesteśmy partią, która dba o ojczyznę, o rodzinę, o patriotyzm i o tradycję. Na tym chcemy opierać nasze działania i myślę, że na tym chcą opierać...

zobacz więcej

Suski: Polska węglem stoi


Marek Suski pytany, czy powinny nastąpić zmiany w polityce dekarbonizacji w Polsce i jak rozwiązać problem z zapewnieniem zaplecza energetycznego dla odnawialnych źródeł energii, Suski powiedział: „od wielu lat polski rząd, przynajmniej rząd PiS, mówi o tym, że polityka Unii Europejskiej (UE) pod dyktando Niemiec doprowadzi do katastrofy”.

– I właśnie dzisiaj jesteśmy w sytuacji katastrofy, kompletnego bankructwa polityki lewicowej (...) nawet dzisiaj, kiedy Putin zakręca gaz, kiedy odłączane są źródła energii rosyjskiej, słyszymy, że rozwiązaniem jest tak naprawdę budowanie energetyki odnawialnej, która w podstawie nie daje stabilności systemu – wyjaśnił.

Przypomniał, że „od wielu lat zwalczano polskie kopalnie, polski węgiel”.

– Przypomnę te kary nałożone na Turów. To wszystko była polityka absurdalna, która miała zmierzać do uzależnienia m.in. polskiej gospodarki od energii dostarczanej przez Niemcy – energii pochodzącej z rosyjskich źródeł – powiedział polityk PiS.

– My musimy odblokować nasze możliwości. Polska stoi węglem, a tego węgla UE nam nie powalała wydobywać, co jest pewnym paradoksem – zaznaczył.

„Brudna energia” vs „Zwiększyć wydobycie”. Hołownia kontra Hołownia [WIDEO]

– Ceny energii elektrycznej w Polsce należą do najwyższych w Europie, bo elektrownie muszą płacić za to, że produkują brudną energię z węgla –...

zobacz więcej

– My byliśmy eksporterem węgla – teraz musimy importować. A chodziło o to, by uzależnić gospodarkę polską od surowców z Rosji z udziałem Niemiec. To wszystko, jak mówię, zbankrutowało – ocenił Suski.

Przypomniał, że dzisiaj Niemcy „nas proszą o to, żebyśmy im pomogli w dostarczaniu chociażby np. ropy przez nasz naftoport, bo oni nie mają teraz surowca do przerobu”.

– To po prostu pokazuje, jak krótkowzroczna była tamta polityka – ocenił.

– Będziemy sprowadzać węgiel – no chyba, że nam UE zabroni, bo to wariactwo tam jest nieprzewidywalne – będziemy sprowadzać węgiel z zagranicy – z innych kierunków, niż z Rosji. Będziemy zwiększać nasze wydobycie i też będziemy zużywać pewne surowce energetyczne, które do tej pory nie były używane – zapowiedział Suski. Ocenił, że plan dekarbonizacji „dzisiaj się zawalił w całej UE”.

Pytany, „czy polski rząd wycofa się z planu dekarbonizacji”, Suski powiedział: „polski rząd będzie inwestował w źródła energii odnawialnej”.

Sondaż. Polacy za obroną polskich kopalń

59 proc. badanych wskazało, że należy „bronić kopalń węgla przed zamykaniem” – wynika z przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl sondażu....

zobacz więcej

– Niedawno temu, jak dwa tygodnie, byłem na otwarciu farmy fotowoltaicznej wybudowanej właśnie przez Eneę (w Jastrowiu – przyp. red.). To absurd, mówienie o tym, że my niszczymy fotowoltaikę. Inwestujemy w fotowoltaikę – podkreślił.

– Jest przygotowywany w tej chwili duży projekt budowy paneli fotowoltaicznych w Polsce. Podpisana została teraz umowa z amerykańską firmą na budowę małych instalacji jądrowych na Kongresie 590, który się w ubiegłym tygodniu odbył – podkreślił.

– Więc polski rząd inwestuje w energetykę odnawialną - tylko tego się nie da zrobić w ciągu jednego roku – przekonywał polityk PiS.

Pytany, „czy do węgla trzeba wrócić”, Suski powiedział: „nie ma innego wyjścia”.

– Teraz musimy zadziałać wbrew temu, co wydumała UE, lewica i te wszystkie liberalne nurty, które dziś w UE rządzą – powiedział poseł PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej