RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hiszpańskie ministerstwo zachęca imigrantów do wymazania danych z rejestrów karnych

Już w 2021 r. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło automatyczny system wymazujący większość przestępstw z urzędu (fot. Getty Images)
Już w 2021 r. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło automatyczny system wymazujący większość przestępstw z urzędu (fot. Getty Images)

Ministerstwo Sprawiedliwości w Madrycie zachęca i poucza w kampanii wszystkich skazanych prawomocnym wyrokiem imigrantów i cudzoziemców powyżej 18 lat, aby wymazywali dane z rejestrów kryminalnych, w tym ze specjalnego rejestru przestępstw seksualnych, w celu uzyskania obywatelstwa hiszpańskiego lub zezwolenia na pobyt.

Szturm migrantów na granicę Hiszpanii. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

Co najmniej 18 nielegalnych imigrantów z państw Afryki subsaharyjskiej zginęło w piątek podczas próby przekroczenia granicy marokańsko-hiszpańskiej...

zobacz więcej

„Rejestry karne mogą stanowić problem w uzyskaniu obywatelstwa, otrzymaniu lub odnowieniu pozwolenia na pobyt” – informuje ministerstwo w spocie oraz na swoich stronach internetowych. „Tutaj wyjaśniamy krok po kroku, jak złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru przestępstw po wcześniejszym spełnieniu określonych warunków, w tym wygaśnięciu odpowiedzialności karnej” – napisano.

Polemikę społeczną wywołało oferowane udogodnienie pozwalające skazanym wcześniej za popełnianie przestępstw w Hiszpanii cudzoziemcom na składanie wniosków kasacyjnych online, przez specjalnie uruchomione konto rządowe na stronach ministerstwa sprawiedliwości.

„Chronimy twoje dane osobiste, dajemy wszelkie gwarancje bezpieczeństwa i poufności” – zapewniono w spocie.

Już w 2021 r. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło automatyczny system wymazujący większość przestępstw z urzędu, po spełnieniu odpowiednich warunków.

„Procedura kasuje większość kar bez ubiegania się o to” – wyjaśniło ministerstwo. „Dzięki temu prawie 250 tys. osób oczyściło swoja kartotekę policyjną” – poinformowało.

Obecna kampania jest prowadzona w czasie, kiedy rząd Pedro Sancheza zmierza do uregulowania prawa pobytu tysiącom imigrantów przebywających nielegalnie w Hiszpanii. Według dziennika „La Razon” w ten sposób „szuka on głosów wśród imigrantów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej