RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rozpoczyna się szczyt G7 w Bawarii. Wprowadzony zostanie zakaz importu rosyjskiego złota?

W niedzielę rozpocznie się w Niemczech szczyt G7, w którym udział wezmą m.in. prezydenci USA i Ukrainy. Oczekiwania wobec szefów państw są w tym roku szczególnie wysokie. W jednym z wpisów na Twitterze prezydent USA Joe Biden poinformował, że G7 wspólnie ogłosi zakaz importu rosyjskiego złota, na którym Rosjanie zarabiają dziesiątki miliardów dolarów.

Boris Johnson apeluje do przywódców państw G7 o „nieporzucanie” Ukrainy

Brytyjski premier Boris Jonson zaapelował w sobotę do przywódców państw grupy G7 o „nieporzucanie” Ukrainy po 4 miesiącach rosyjskiej inwazji....

zobacz więcej

Niemcy, które z początkiem bieżącego roku objęły przewodnictwo w grupie G7, są gospodarzem tegorocznego spotkania szefów państw i rządów G7. Szczyt odbędzie się w dniach 26-28 czerwca w zamku Elmau w Alpach Bawarskich.

Szefowie państw G7, którzy zapowiedzieli swój udział w zbliżającym się spotkaniu, to pełniący obowiązki gospodarza kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premierzy Włoch (Mario Draghi), Japonii (Fumio Kishida), Wielkiej Brytanii (Boris Johnson), Kanady (Justin Trudeau), a także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Do udziału w szczycie zaproszeni zostali ponadto prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz szefowie rządów Indii, RPA, Senegalu, Indonezji i Argentyny.

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, zagrożenie głodem i globalnym ociepleniem, oczekiwania wobec szefów państw są w tym roku szczególnie wysokie.

W poniedziałek rano prezydent USA Joe Biden poinformował na Twitterze, że szefowie państw G7 wspólnie ogłoszą zakaz importu rosyjskiego złota, z którego Rosjanie zarabiają dziesiątki miliardów dolarów.W niedzielę rano brytyjski rząd poinformował, że Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wspólnie wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota, aby zwiększyć presję na reżim prezydenta Władimira Putina w związku z wojną na Ukrainie.

Jak podano, złoto to najważniejszy nieenergetyczny towar eksportowy Rosji, a jego sprzedaż przyniosła w 2021 r. rosyjskiej gospodarce równowartość 12,6 mld funtów.

Ten sojusz zagraża całemu światu. Rosja i Chiny wznoszą toast za upadek Zachodu

Inwazja Rosji na Ukrainę zbliżyła do siebie dwa totalitarne reżimy w Moskwie i Pekinie. Jeśli ktoś wcześniej wierzył, że Kreml uda się przekupić...

zobacz więcej

G7 odpowiedzialne za globalne wyzwania


– Nie ma wątpliwości, że szczyt G7 pod niemiecką prezydencją ma w tym roku szczególnie ważną i odpowiedzialną rolę, nie tylko w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, która znalazła się w centrum agendy – skomentował rzecznik niemieckiego rządu.

– Wojna ta jednak nie może spowodować, że G7 zlekceważy swoją odpowiedzialność za globalne wyzwania, takie jak kryzys klimatyczny czy pandemia. Wręcz przeciwnie: wiele celów, które postawiliśmy sobie na początku roku, staje się jeszcze pilniejsze, biorąc pod uwagę zmienioną sytuację na świecie – podkreślił rzecznik.

Wojna na Ukrainie, pandemia koronawirusa i zmiany klimatyczne związane z suszami zwiększają globalne zagrożenie głodem.

Światowe bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z głównych, ambitnych tematów tegorocznego szczytu. Szefowie G7 chcą też rozmawiać o zwalczaniu przyszłych pandemii, kryzysie klimatycznym, promowaniu międzynarodowej współpracy gospodarczej i społecznej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Polityków zbierających się na zamku Elmau będzie chronić ponad 18 tys. funkcjonariuszy, a teren wokół zamku został ogrodzony specjalną barierą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej