RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nastroje niemieckich przedsiębiorców coraz gorsze

Sytuacja na rynku gazu ziemnego w Niemczech  budzi poważne zaniepokojenie (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Sytuacja na rynku gazu ziemnego w Niemczech budzi poważne zaniepokojenie (fot. Sean Gallup/Getty Images)

„Rosnące ceny energii oraz grożący Niemcom niedostatek gazu ziemnego wywołują duży niepokój w niemieckich kołach gospodarczych” – poinformował w piątek prezes Instytutu IFO. Najnowszy wskaźnik klimatu bieznesowego Instytutu Badań Gospodarczych Ifo dowodzi, że troska o zaopatrzenie w energię wyraźnie wpłynęła na nastroje niemieckich przedsiębiorców.

Media: Rząd Niemiec planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2

Rząd Niemiec rozważa możliwość wywłaszczenia tej części niedoszłego gazociągu Nord Stream 2, która leży na terytorium RFN, i odcięcia jej od reszty...

zobacz więcej

Monchijski Instytut Gospodarczy poinformował, że indeks Ifo spadł o 0,7 punktu i obecnie wynosi 92,3 punktów. Niemieccy eksperci spodziewali się zaburzeń w gospodarce jednak uważali, że wskaźnik klimatu biznesowego utrzyma się na poziomie 92,8 punktów.

Najnowsza prognoza została oparta na wynikach badań, w którym udział wzięło 9 tysięcy niemieckich menadżerów.

Prezes instytutu IFO Clemens Fuest oświadczył w piątek, że „rosnące ceny energii oraz grożący Niemcom niedostatek gazu ziemnego wywołują duży niepokój w niemieckich kołach gospodarczych”.

Doradca rządu federalnego Jens Suedekum podkreślił, że sytuacja na rynku gazu ziemnego budzi poważne zaniepokojenie. Wskazał, że grozi Niemcom racjowanie gazu, a co za tym idzie, wstrzymanie produkcji w przemyśle.

W czwartek rząd w Berlinie oglosił drugi stopień alarmowy w planie awaryjnym, który ma zapewnić dostawy gazu. Wynika to z mocnego ograniczenia dostaw gazu ziemnego do Niemiec przez Rosję.

Ekonomiści alarmują przed skutkami tej decyzji i podkreślają, że jeśli zostanie całkowicie przerwana dostawa rosyjskiego gazu, Niemcom grozi kryzys gospodarczy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej