RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż. Polacy za obroną polskich kopalń

Zdaniem 19 proc. badanych, Polska powinna zgodzić się na zamykanie kopalń (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Zdaniem 19 proc. badanych, Polska powinna zgodzić się na zamykanie kopalń (fot. Sean Gallup/Getty Images)

59 proc. badanych wskazało, że należy „bronić kopalń węgla przed zamykaniem” – wynika z przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl sondażu. Według 19. proc ankietowanych, Polska powinna zgadzać się na zamykanie kopalń.

Niemcy i Holandia stawiają na węgiel. „To była ekościema. Zawieśmy ETS!”

Unia Europejska latami ganiła Polskę za węgiel, a teraz inne kraje ogłosiły, że same ponownie otwierają swoje elektrownie napędzane tym surowcem. –...

zobacz więcej

Przez kryzys energetyczny, który został wywołany m.in. przez agresję Rosji na Ukrainę czy też polityką klimatyczną Unii Europejskiej, coraz częściej w przestrzeni publicznej pada pytanie, czy należy zamykać w Polsce kopalnie węgla.

W ostatnich latach wiele osób wskazywało, że jest to źródło energii, które można zastąpić w inny sposób.

Z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że 59 proc. ankietowanych jest za tym, żeby „bronić kopalń węgla przed zamykaniem”. Zdaniem 19 proc. badanych, Polska powinna zgodzić się na zamykanie kopalń. Odpowiedź „Trudno powiedzieć” wskazało 22. proc ankietowanych.

Dość wyraźne różnice w tej sprawie widać w postawie elektoratów poszczególnych partii politycznych. Aż 83 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy opowiada się za obroną polskich kopalń. Dla porównania, taki sam głos w tej sprawie ma zaledwie 32 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. W obronie kopalń opowiada się 46 proc. wyborców Polski 2050.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na panelu internetowym w dniach od 17 do 20 czerwca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków. W sondażu wzięło udział N=1075 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej