RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczyt NATO. Narada prezydenta, rządu i dowódców wojskowych

Prezydent RP Andrzej Duda (fot. PAP/Rafał Guz)
Prezydent RP Andrzej Duda (fot. PAP/Rafał Guz)

Na poniedziałek prezydent Andrzej Duda zwołał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradę z przedstawicielami rządu i dowódcami wojskowymi w związku z rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Szef MON o rozlokowaniu w Polsce grupy brygadowej NATO

„Zabiegamy o więcej wojsk i chcemy podniesienia gotowości sił sojuszniczych w przypadku zagrożenia. Potwierdzam, że staramy się o rozlokowanie w...

zobacz więcej

W naradzie – oprócz prezydenta – wezmą udział szefowie: MON Mariusz Błaszczak, MSZ Zbigniew Rau, MSWiA Mariusz Kamiński, KPRM Michał Dworczyk, a także ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski oraz dowódcy wojskowi. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 15 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

– Na spotkaniu omówione zostanie polskie stanowisko oraz tematy, które będą przedmiotem szczytu NATO, przede wszystkim dotyczące sojuszniczego odstraszania i obrony, rosyjskiej agresji oraz wsparcia Ukrainy – zapowiedział Soloch.

Szczyt NATO odbędzie 28-30 czerwca w Madrycie.

Polskim oczekiwaniem wobec szczytu jest rozbudowa sił NATO stacjonujących na wschodniej flance. Prezydent przy wielu okazjach mówił o konieczności zamiany wysuniętej obecności (enhanced Forward Presence), na wysuniętą obronę (enhanced Forward Defence) i wzmocnieniu obecnych batalionowych grup bojowych do poziomu brygady.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej