RAPORT

Wojna na Ukrainie

USA po wyroku Sądu Najwyższego ws. aborcji

SN USA orzekł, że konstytucja nie gwarantuje aborcji (fot. Yasin Ozturk/Anadolu Agency via Getty Images)
SN USA orzekł, że konstytucja nie gwarantuje aborcji (fot. Yasin Ozturk/Anadolu Agency via Getty Images)

Orzeczenie Sądu Najwyższego USA w piątek, że konstytucja nie gwarantuje aborcji stało się podstawą do zmiany przepisów w tej sprawie w blisko połowie stanów. Co najmniej osiem z nich zakazało tego zabiegu, w tym część z niewielkimi wyjątkami, w dniu ogłoszenia orzeczenia – poinformował w sobotę dziennik „Washington Post”.

Aborcja. Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego USA [WIDEO]

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jak wyjaśnił dziennik, w kilku stanach, gdzie obowiązywał zakaz aborcji przed legalizującym ją orzeczeniem Roe przeciwko Wade z 1973 roku, wcześniejsze przepisy mogą zostać reaktywowane.

W Alabamie, mającej najbardziej rygorystyczny w USA zakaz aborcji, stanowa ustawa w tej sprawie obowiązuje już od 2019 roku. Jedynym wyjątkiem jest poważne zagrożenie zdrowia kobiety. Podobnie jest w Luizjanie i Dakocie Południowej.

Także w Utah ustawa zakazująca niemal wszystkich aborcji zaczęła obowiązywać już w piątek wieczorem. Ustawy w Arkansas, Kentucky, Missouri, Ohio i Oklahomie również pozwoliły natychmiast wprowadzić podobne przepisy.

W niektórych stanach, gdzie ustawy antyaborcyjne zostały zablokowane przez sądy, ustawodawcy będą dążyć do uaktywnienia uśpionych antyaborcyjnych reguł. W innych, np. w Teksasie, Idaho czy Dakocie Północnej prawo umożliwi wprowadzenie zaostrzonych przepisów o przerywaniu ciąży po upływie miesiąca.

„Niektórzy gubernatorzy wyrazili zainteresowanie zwołaniem sesji specjalnych parlamentów stanowych w celu uchwalenia dodatkowych ustaw antyaborcyjnych” – zauważył waszyngtoński dziennik.

Zobacz także: Trzaskowski o warszawskiej Paradzie Równości: Szliśmy po szacunek, równość, tolerancję

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej