RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Boris Johnson apeluje do przywódców państw G7 o „nieporzucanie” Ukrainy

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (fot. Dan Kitwood/Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Brytyjski premier Boris Jonson zaapelował w sobotę do przywódców państw grupy G7 o „nieporzucanie” Ukrainy po 4 miesiącach rosyjskiej inwazji. Johnson zapowiedział dodatkową brytyjską pomoc dla Ukrainy.

Niemieckie media: wypowiedź ministra w sprawie oszczędzania energii to kpina z obywateli

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck nie zamierza premiować gospodarstw domowych, oszczędzających energię. W wywiadzie dla stacji ZDF...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W oświadczeniu opublikowanym przez urząd premiera na Downing Street w przeddzień rozpoczęcia obrad G7, Johnson zapowiedział, że rząd brytyjski jest „gotów dostarczyć Ukrainie dodatkowe 525 mln dolarów” w formie gwarancji kredytowych Banku Światowego.

Zwiększyłoby to wysokość łącznej pomocy Londynu dla Kijowa do ok. 1,5 mld dolarów.

Ukraina może zwyciężyć i zwycięży. Ale potrzebuje naszego wsparcia, aby to osiągnąć. Teraz nie jest czas na pozostawianie Ukrainy” – głosi oświadczenie premiera.

Amerykańska agencja Associated Press informowała w sobotę, że wśród zachodnich sojuszników daje się zauważyć pewne słabnięcie gotowości wspierania Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją z powodu szalejącej inflacji i wzrastających cen energii i żywności, spowodowanych m. in. przez ten konflikt.

Wszelkie oznaki słabnięcia zachodniego wsparcia dla Ukrainy to bezpośrednia pomoc dla prezydenta Putina” – głosi komunikat Downing Street.

Jak pisze AFP Johnson, który znajduje się w trudnej sytuacji politycznej w swym kraju, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zdecydowanie wspiera ten kraj. Dwukrotnie już odwiedził Kijów a brytyjska broń zaczęła szybko docierać do armii ukraińskiej.

Zobacz także: Ukraińcy wycofali się z Siewierodoniecka. „Miasto jest zniszczone w 90 procentach”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej