RAPORT

Wojna na Ukrainie

USA: Przed premierą „Pianisty”. Historia Władysława Szpilmana na Broadwayu

Kompozytor, pianista Władysław Szpilman w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie w 1946r. (fot. PAP/Stanislaw Dabrowiecki)
Kompozytor, pianista Władysław Szpilman w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie w 1946r. (fot. PAP/Stanislaw Dabrowiecki)

Na nowojorskim Broadwayu rozpoczęły się przygotowania do wystawienia sztuki „Pianista” opartej o pamiętniki Władysława Szpilmana. Pierwszym etapem było czwartkowe czytanie sztuki, w której tytułową role odtwarza zdobywca prestiżowej nagrody „Tony” Santino Fontana.

„Braterski sojusz między Moskwą a Berlinem”. IPN przygotował spot

W językach ukraińskim i rosyjskim ukazał się w poniedziałek, na stronach IPN, spot edukacyjny „1941: Wojna dwóch totalitaryzmów”. Publikacja...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W produkcję zaangażowany jest syn polskiego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana – Andrzej. „Byłem wstrząśnięty siłą wyrazu głównego bohatera, a jednocześnie poruszony reakcją widowni, wybitnych ludzi ze świata Broadwayu. Oni wszyscy po prostu płakali. Moim zdaniem w obecnej sytuacji, wojny na Ukrainie, to przedstawienie jest światu potrzebne” – powiedział w rozmowie Polską Agencją Prasową Andrzej Szpilman.

Produkcja powstaje na kanwie pamiętników Szpilmana. Adaptacji i reżyserii podjęła się Emily Mann. W roli głównej Santino Fontana słynny amerykański aktor z Broadwayu. „»Pianista« jest najważniejszą opowieścią, którą kiedykolwiek powierzono mi jako człowiekowi teatru” – oceniła Mann.

„Pianista opowiada przejmującą, prawdziwą historię Władysława Szpilmana, który przeżył okupację Warszawie w czasie II wojny światowej. Przed wojną Szpilman – uznany pianista i kompozytor – wiedzie szczęśliwe życie. Gdy Niemcy najeżdżają na Polskę, życie Szpilmana i jego rodziny rozpada się, w miarę jak naziści zacieśniają pętlę wokół Warszawy. W końcu Szpilman zostaje sam, jego rodzina trafia do niemieckich obozów zagłady. Dzięki muzyce zachowuje nadzieję i siłę by walczyć o przeżycie” – podkreślają producenci.

Zapowiadają, że po raz pierwszy w teatrze zostanie wykorzystany bogaty system dźwiękowy wzbogacony o technologię Atmos Dolby Surround Sound. Pozwala ona na uzyskanie wyjątkowych efektów dźwięku przestrzennego.

W rolę pianisty wciela się Santino Fontana, aktor teatralny, reżyser i kompozytor. W 2019 roku zdobył m.in. nagrodę Tony za rolę w sztuce „Tootsie”, a także nagrody Drama Desk i Outer Critics Circle. W Polsce znany jest m.in. z oryginalnej wersji „Krainy lodu” Disneya, gdzie dubbinguje postać księcia Hansa. Wystąpił w takich serialach jak „Bananowy doktor”, „Siostra Jackie” i „Żona idealna”.

Według pamiętników Szpilmana Roman Polański nakręcił uhonorowany licznymi nagrodami, w tym trzema Oscarami, film „Pianista”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej