RAPORT

Wojna na Ukrainie

USA: Ustawa regulującą dostęp „niebezpiecznych” ludzi do broni

Prezydent USA Joe Biden podpisujący tzw.  Ustawę o Bezpieczniejszych Społecznościach (fot. Tasos Katopodis/Getty Images)
Prezydent USA Joe Biden podpisujący tzw. Ustawę o Bezpieczniejszych Społecznościach (fot. Tasos Katopodis/Getty Images)

Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o broni palnej. Nowy akt prawny ma m.in. ograniczyć dostęp do broni niebezpiecznym ludziom i zwiększyć fundusze na system ochrony zdrowia psychicznego.

Ten sojusz zagraża całemu światu. Rosja i Chiny wznoszą toast za upadek Zachodu

Inwazja Rosji na Ukrainę zbliżyła do siebie dwa totalitarne reżimy w Moskwie i Pekinie. Jeśli ktoś wcześniej wierzył, że Kreml uda się przekupić...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Chociaż ustawa nie przynosi wszystkiego, czego bym chciał, zawiera postanowienia, do których od dawna wzywałem, a które będą ratować życie. (...) Wiem, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale jest to ważny dzień” – pokreślił Biden.

Ustawa znalazła w piątek poparcie u większości członków Izby Reprezentantów, a w czwartek Senatu. Przerwała trwający niemal od trzech dekad impas w Kongresie USA w sprawie zwalczania przemocy z użyciem broni palnej.

Dokument ma na celu ograniczenie dostępu do broni osobom w wieku 18-21 lat z przeszłością kryminalną. Ustawa ma utrudnić też nabycie broni sprawcom przemocy domowej i stanowiącym zagrożenie dla społeczności. Inicjuje programy bezpieczeństwa w szkołach i ochrony zdrowia psychicznego młodzieży.

Zobacz także: Ambasador Polski w USA spotkał się z prezydentem Bidenem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej