RAPORT

Wojna na Ukrainie

Trzaskowski o warszawskiej Paradzie Równości: Szliśmy po szacunek, równość, tolerancję

Uczestnicy XXI Parady Równości w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Uczestnicy XXI Parady Równości w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Parada Równości ponownie przeszła ulicami Warszawy. Szliśmy po szacunek, równość, tolerancję. Dla wszystkich – zaznaczył w sobotę wieczorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przypomniał, że w tym roku przemarsz był połączony z ukraińskim KyivPride.

Sędzia Trzcińska uniewinniła mężczyznę oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Tegoroczna Parada Równości w Warszawie wyruszyła po godz. 14 spod Pałacu Kultury i Nauki. Ubrani na kolorowo uczestnicy marszu przy dźwiękach muzyki, trzymając m.in. tęczowe flagi, przeszli ulicą Marszałkowską do Placu Konstytucji, a dalej ul. Waryńskiego do stacji Metra Politechnika, Al. Armii Ludowej, Al. Niepodległości i Al. Jana Pawła II. Marsz zakończył się na ulicy Świętokrzyskiej. Jak informowała po zakończeniu zgromadzenia stołeczna policja, przemarsz odbył się spokojnie.

„#ParadaRówności ponownie przeszła ulicami @warszawa. Szliśmy po szacunek, równość, tolerancję. Dla wszystkich. Szliśmy z przyjaciółmi z @KyivPride, z komisarz @helenadalli i licznymi gośćmi z Europy i całego świata. Szliśmy z uśmiechem. I szliśmy razem. Dziękuję!” – napisał w sobotę wieczorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wcześniej Lenny Emson z KyivPride zapowiadał, że w polsko-ukraińskiej Paradzie Równości w Warszawie będzie maszerować 300 osób ze społeczności organizacji ukraińskich. Podkreślił, że Ukraińcy są wdzięczni Polakom, że współorganizują ten marsz.

W tegorocznym przemarszu wziął udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który objął paradę swoim patronatem. „Ta parada to jak co roku wyraz radości, solidarności, tolerancji, święto uśmiechu” – powiedział podczas otwarcia Parady Równości Trzaskowski.

„Idziemy razem, żeby dać świadectwo temu, że jest olbrzymia większość Polek i Polaków, która ma otwarte głowy. Są tolerancyjni, są europejscy i mają szacunek dla wszystkich. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Dlatego idzie z nami również Marsz Równości z Kijowa. Witamy naszych przyjaciół. Sława Ukrainie” – dodał.

W sobotę w Parku Świętokrzyskim działało również Miasteczko Równości. Jak podało miasto, stworzyły je przede wszystkim organizacje pozarządowe działające w obszarze różnorodności społecznej i wspierające grupy mniejszościowe, a o godz. 17 pod Pałacem Kultury i Nauki odbył się koncert finałowy Parady.


Uśmiech i tolerancja?


Niestety po paradzie na mediach społecznościowych pojawiły się relacje i filmiki z wydarzenia pokazujące, że uczestnicy wydarzenia – pomimo odwoływania się do wartości tolerancji i szacunku – szydzili z katolików i ich religii. W trakcie wydarzenia m.in. dokonano profanacji modlitwy i drwiono z obrządku katolickiego.Zobacz także: Poseł Lewicy o Tusku: Nasze wspólne rządy wprowadzą świeckie państwo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej