RAPORT

Wojna na Ukrainie

X Światowe Spotkanie Rodzin. Franciszek: Bardziej niż kiedykolwiek musimy bronić rodziny

Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek podczas mszy św. w Watykanie powiedział, że rodzina jest „pierwszym miejscem, w którym człowiek uczy się kochać”, zaznaczające, że „bardziej niż kiedykolwiek musimy jej bronić”. – Nie pozwólmy, aby rodzina została skażona truciznami egoizmu, indywidualizmu, obojętności i odrzucenia – apelował w sobotę Ojciec Święty w ramach X Światowego Spotkania Rodzin.

Rok Święty Compostelański przedłużony. Jubileusz szansą na „odnowienie rodzinnych wartości”

Decyzją papieża Franciszka Rok Święty Jakubowy – z powodu pandemii koronawirusa – potrwa wyjątkowo dwa lata (2021, 2022). – Pozwalając by jubileusz...

zobacz więcej

Mszy przewodniczył prefekt watykańskiej dykasterii do spraw świeckich, rodziny i życia kardynał Kevin Farrell. Miał ją odprawić papież, ale nadal ma on problem z kolanem i porusza się o lasce.

Podczas homilii papież mówił: „Jesteście ojcami, matkami, dziećmi, dziadkami, ciotkami i wujkami; jesteście dorosłymi, dziećmi, młodzieżą, ludźmi starszymi. Każdy z was ma inne doświadczenie rodziny, ale wszyscy tę samą nadzieję, która staje się modlitwą, – aby Bóg pobłogosławił i strzegł wasze rodziny i wszystkie rodziny świata”.

Franciszek o wolności


Papież zauważył, że wolność jest jednym z dóbr najbardziej cenionych i poszukiwanych przez współczesnego człowieka. – Wszyscy pragną być wolni, nie być związanym uzależnieniami ani ograniczeniami. Dążą zatem do uwolnienia się od wszelkiego rodzaju „więzień”: kulturowych, społecznych, ekonomicznych – stwierdził papież i ocenił, że wielu osobom brakuje największej wolności – tej wewnętrznej.

Zobacz także: „To taki wymiar wiary, nadziei i miłości”. Watykanistka o trzech papieżach


Wskazywał, że chrześcijanie muszą pamiętać o tym, że wolność jest przede wszystkim darem. – Zostaliśmy obdarzeni wolnością. Wszyscy rodzimy się z licznymi uwarunkowaniami, wewnętrznymi i zewnętrznymi, a przede wszystkim ze skłonnością do egoizmu, czyli stawiania siebie w centrum uwagi i dążenia do osiągnięcia korzyści dla siebie. Ale z tej niewoli wyzwolił nas Chrystus – powiedział Franciszek.

Wpływ pandemii na Kościół. „Papież Franciszek nie ma terminarza” [WIDEO]

Cały świat jest dotknięty pandemią, która zmieniła życie także w Watykanie. Papież nie posiada obecnie terminarza, a jego podróże zostały...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, wolność dana przez Boga „nie jest fałszywą i pustą wolnością świata, która jest zachętą do hołdowania ciału”. Papież wskazywał, że chrześcijańscy małżonkowie dokonali „odważnego wyboru – nie wykorzystywać swojej wolności dla siebie, ale miłować osoby, które Bóg postawił obok was”.

– Zamiast żyć jak „wyspy”, oddaliście się na służbę jedni drugim. Tak się przeżywa wolność w rodzinie. Nie ma „planet” ani „satelitów”, poruszających się każda po własnej orbicie. Rodzina jest miejscem spotkania, dzielenia się, wychodzenia ze swoich ograniczeń, aby przyjąć drugiego człowieka i być blisko niego – oświadczył.

Franciszek kładł nacisk na to, że rodzina jest pierwszym miejscem, „w którym człowiek uczy się kochać”.

„Musimy bronić rodziny”


– Chociaż stwierdzamy to z wielkim przekonaniem, to dobrze wiemy, że w praktyce, z wielu powodów i ze względu na wiele różnych sytuacji, nie zawsze się tak dzieje. Dlatego też, potwierdzając piękno rodziny, czujemy zarazem, bardziej niż kiedykolwiek, że musimy jej bronić – mówił.

„Był dzieckiem dla dzieci, robotnikiem dla robotników”. Prof. Grygiel wspomina Jana Pawła II [WIDEO]

22 października 1978 roku odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Mszę świętą transmitowano w radiu i telewizji na wszystkie...

zobacz więcej

Ojciec Święty apelował: „Nie pozwólmy, aby została ona skażona truciznami egoizmu, indywidualizmu, kultury obojętności i odrzucenia, i w ten sposób utraciła swoje »DNA«, którym jest gościnność i duch służby”.

Zwrócił też uwagę na znaczenie więzi między pokoleniami, która w dzisiejszym świecie, jak przyznał, nie jest łatwa. – Rodzice obawiają się, że ich dzieci nie będą umiały odnaleźć się w złożoności i nieporządku naszych społeczeństw, w których wszystko wydaje się chaotyczne i niepewne, i że w końcu zagubią swą drogę. Ten lęk sprawia że niektórzy rodzice stają się niespokojni, inni nadopiekuńczy, a czasem nawet powoduje on powstrzymanie pragnienia wydania na świat nowego życia – mówił papież.

Zachęcał następnie rodziców, by nie chronili dzieci przed wszelkimi najmniejszymi trudnościami i cierpieniami, ale starali się przekazać im umiłowanie życia. Franciszek zauważył również, że nic nie dodaje dzieciom otuchy bardziej niż widok rodziców przeżywających swoje małżeństwo i życie rodzinne wiernie i cierpliwie, jako „misję, pomimo trudności, chwil smutnych i trudnych doświadczeń”.

– Niech miłość, której doświadczacie między wami, zawsze będzie otwarta, wychodząca ku innym, zdolna do dotykania najsłabszych i poranionych, których spotykacie na waszej drodze – zwrócił się papież z apelem do rodzin.

„Kielich męki Pańskiej”. Kończy się Jubileuszowy Rok Eucharystyczny

W ostatni czwartek października w Katedrze w Walencji odbędzie się doroczna uroczystość Świętego Kielicha, który jest przechowywany w tamtejszej...

zobacz więcej

– Kościół jest z wami, co więcej: Kościół jest w was – zapewnił Franciszek.

Mszę zakończył obrzęd posłania rodzin do pracy apostolskiej w kościołach lokalnych. W tekście papieża zawarto słowa: „Głoście z radością piękno bycia rodziną. Głoście dzieciom i młodym łaskę małżeństwa chrześcijańskiego. Dawajcie nadzieję tym, którzy jej nie mają”.

Światowe Spotkanie Rodzin


Na zakończenie mszy prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia poinformował, że następne spotkanie jako Jubileusz Rodzin odbędzie się w Rzymie w Roku Świętym 2025. Trzy lata później zorganizowane zostanie Światowe Spotkanie Rodzin, ale nie jest jeszcze znane miejsce. – Z radością ogłaszam, że następnym spotkaniem rodzin z papieżem Franciszkiem będzie „Jubileusz Rodzin”, który będzie obchodzony tutaj w Rzymie w ramach Jubileuszu Roku 2025, natomiast XI Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w 2028 r. Módlmy się już od teraz, aby również te spotkania stały się wielkimi wydarzeniami łaski, które poruszą serca tysięcy rodzin – mówił kard. Kevin Farrell.

Przypomniał on też, że X Światowe Spotkanie Rodzin kończy obchody Roku Rodziny „Amoris Laetitia”, ogłoszonego w 5. rocznicę publikacji papieskiej adhortacji poświęconej rodzinie. – Był to rok, który nadał nowy impuls duszpasterstwu rodzin w diecezjach na całym świecie: wszędzie biskupi, kapłani i świeccy z entuzjazmem i zaangażowaniem wsłuchiwali się w konkretne potrzeby rodzin i dokonywali przeglądu metodologii i treści pracy duszpasterskiej – mówił hierarcha.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Obecnie istnieje pilna potrzeba odnowienia zaangażowania, w którym dobrze przygotowani duszpasterze i rodziny będą wiedzieli, jak współpracować, aby być bardziej skutecznymi w zadaniu towarzyszenia dzieciom, młodzieży, małżonkom i całym rodzinom w moralnych i duchowych wyzwaniach współczesnych społeczeństw – wskazał purpurat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej