RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dramat na granicy hiszpańskiej enklawy w Maroku. Liczba ofiar wzrasta

Setki migrantów szturmowało granicę hiszpańskiej enklawy w Maroku (fot. PAP/EPA/STRINGER / HANDOUT)
Setki migrantów szturmowało granicę hiszpańskiej enklawy w Maroku (fot. PAP/EPA/STRINGER / HANDOUT)

Podczas piątkowej próby wtargnięcia przez nielegalnych imigrantów do Melilli, hiszpańskiej enklawy sąsiadującej z Marokiem, zginęło co najmniej 31 osób – podał w sobotę madrycki dziennik „La Razon”, powołując się na źródła w placówkach służby zdrowia marokańskiej prowincji Nador.

Szturm migrantów na granicę Hiszpanii. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

Co najmniej 18 nielegalnych imigrantów z państw Afryki subsaharyjskiej zginęło w piątek podczas próby przekroczenia granicy marokańsko-hiszpańskiej...

zobacz więcej

Gazeta przypomina, że rząd Maroka informuje jedynie o 18 ofiarach śmiertelnych, twierdząc, że zabici to członkowie grupy około 1500 forsujących granicę obywateli państw Afryki subsaharyjskiej. Zaprzeczono jakoby wśród ofiar byli funkcjonariusze marokańskich sił bezpieczeństwa.

Wyższą niż rząd liczbę ofiar podają marokańskie i hiszpańskie organizacje praw człowieka. Twierdzą, że potwierdzono dotychczas 27–29 zgonów.

Tymczasem z opublikowanego w internecie przez Marokańskie Stowarzyszenie Praw Człowieka (AMDH) filmu wynika, że zabitych podczas próby wtargnięcia do Melilli może być nawet ponad 50 osób. Na nagraniu widać dziesiątki ciał afrykańskich imigrantów złożone w jednym miejscu i otoczone przez marokańską policję.

Według hiszpańskich mediów podczas próby wdarcia się do Melilli imigranci używali pałek, noży, a także polewali policjantów kwasem. Część ofiar, jak twierdzi m.in. dziennik „El Pais”, miała spaść z jednego ze zboczy w pobliżu ogrodzenia granicznego z Melillą.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej