RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy wycofali się z Siewierodoniecka. „Miasto jest zniszczone w 90 procentach”

Ukraińcy wycofali się z Siewierodoniecka (fot. PAP/EPA/OLEKSANDR RATUSHNIAK)
Ukraińcy wycofali się z Siewierodoniecka (fot. PAP/EPA/OLEKSANDR RATUSHNIAK)

Siewierodonieck, gdzie od kilkunastu dni trwały najbardziej zaciekłe walki, został zajęty przez rosyjską armię, po tym jak Ukraińcy dokonali taktycznego odwrotu. – Krytyczna infrastruktura miasta jest zniszczona przez Rosjan w 90 procentach, 80 procent budynków mieszkalnych nadaje się tylko do zburzenia – przekazał szef ukraińskich władz obwodowych Siergiej Haidai.

Rosjanie ostrzelali obiekt, w którym znajduje się badawczy reaktor jądrowy

Uszkodzona została część urządzeń. Nie spowodowało to wzrostu promieniowania, ale niebezpieczeństwo takie istnieje, jeśli ataki artyleryjskie na...

zobacz więcej

O wycofaniu się z miasta ukraińskiej armii mówiono od dłuższego czasu. W sobotę decyzja została oficjalnie potwierdzona. „Obrońcy miasta przenieśli się na inne, lepiej ufortyfikowane pozycje” – dodał we wpisie na Telegramie Haidai.

„Raszyści ustalają w mieście własne zasady, wyznaczyli już własnego „komendanta”, nagrywają propagandowe filmy z ludźmi opuszczającymi schrony w zakładach chemicznych Azot. Miasto jest zniszczone w 90 procentach, orkom nie uda się tam ustanowić władzy” – kontynuował.

Haidai podkreślił, że Siewierodonieck został zajęty, „ale nie na długo”.

„Wkrótce tu wrócimy. Siewierodonieck to Ukraina” – spuentował.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej