RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie ostrzelali obiekt, w którym znajduje się badawczy reaktor jądrowy

Rosyjskie ostrzały mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego(fot.  Pierre Crom/Getty Images)
Rosyjskie ostrzały mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego(fot. Pierre Crom/Getty Images)

Uszkodzona została część urządzeń. Nie spowodowało to wzrostu promieniowania, ale niebezpieczeństwo takie istnieje, jeśli ataki artyleryjskie na obiekt będą się powtarzać.

Rosjanie ostrzelali ośrodek badań jądrowych. Stanowisko MAEA

Ostrzelanie przez armię rosyjską budynku ośrodka badań jądrowych w Charkowie nie stanowiło zagrożenia dla niewielkiej ilości materiałów jądrowych w...

zobacz więcej

Jak informuje Państwowa Inspekcja Nadzoru Jądrowego Ukrainy w Charkowie doszło do ostrzału Narodowego Centrum Naukowego Instytutu Fizyki i Technologii. Uszkodzony został obiekt, w którym znajduje się ośrodek badawczy „Źródło Neutronów”, w tym ściana budynku mieszczącego akcelerator neutronów, ale też kanały wentylacyjne, system chłodzenia akceleratora i system awaryjnego zasilania energią elektryczną.

Pomiary nie wykazały wzrostu szkodliwego promieniowania wokół obiektu. Personel próbuje usunąć uszkodzenia. Jak czytamy, reaktor jądrowy został wprowadzony w stan podkrytyczny. Kolejne ostrzały mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo jądrowe.

Dzisiejszy ostrzał to kolejne tego typu zdarzenie. Rosyjskie pociski kilkukrotnie trafiały w obiekt w Charkowie, w którym mieści się doświadczalny reaktor jądrowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej