RAPORT

Tusk kontra Tusk

Usunięcie polskich flag w Katyniu i Miednoje. Interwencja konsula

Marcin Przydacz (fot. PAP/Piotr Nowak)
Marcin Przydacz (fot. PAP/Piotr Nowak)

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że polski konsul w Smoleńsku interweniował u rosyjskich władz w sprawie usunięcia flag Polski z memoriału w Katyniu w obwodzie smoleńskim. Rosyjska administracja usunęła też flagi z memoriału w Miednoje w obwodzie twerskim.

Usunięto polskie flagi z memoriałów w Katyniu i Miednoje

Rosyjska administracja usunęła polskie flagi z memoriałów w Katyniu w obwodzie smoleńskim i w Miednoje w obwodzie twerskim. W 1940 roku w tych...

zobacz więcej

W 1940 roku w tych miejscach na rozkaz Kremla ponad 20 tysięcy polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez NKWD.

Wiceminister Marcin Przydacz mówił w Polskim Radiu 24, że usunięcie flag jest dla strony polskiej nieakceptowalne. Polski konsul w Smoleńsku udał się na cmentarz w Katyniu i potwierdził fakt zdjęcia polskiej flagi z tego memoriału.

Podjął interwencję u rosyjskich władz, zarządców tego terenu, domagając się wyjaśnień i wskazując, że tego typu postępowanie jest absolutnie nieakceptowalne dla strony polskiej, „a jednocześnie świadczące o braku cywilizowanego podejścia do kwestii pamięci osób pomordowanych”.

„Odpowiedni szacunek powinien być standardem cywilizacyjnym” – zwrócił uwagę wiceminister.

Decyzję o usunięciu flag polskich z polskich mogił w Katyniu i Miednoje podjęło ministerstwo kultury Rosji. Winą za zbrodnię komunistyczne władze rosyjskie do końca lat 80. obarczały hitlerowskie Niemcy.
,br> Po potwierdzeniu przez Michaiła Gorbaczowa prawdy o Katyniu i publikacji dokumentów w sprawie decyzji biura politycznego partii komunistycznej dotyczącej likwidacji polskich jeńców wojennych, władze sowieckie pozwoliły utworzyć w Katyniu i Miednoje memoriały i muzeum pamięci ofiar komunistycznej zbrodni. Miejscami pamięci zarządza Muzeum Współczesnej Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej