RAPORT

Tusk kontra Tusk

Otworzył ogień pod klubem nocnym w Oslo. Policja: To islamski akt terroru

Dwie osoby zginęły, a ponad dwadzieścia zostało rannych (fot. PAP/EPA/Javad Parsa)
Dwie osoby zginęły, a ponad dwadzieścia zostało rannych (fot. PAP/EPA/Javad Parsa)

Dwie osoby nie żyją, a 21 zostało rannych po tym, jak w nocy z piątku na sobotę mężczyzna zaczął strzelać do przypadkowych osób w centrum Oslo. „To był islamski akt terroru” – oświadczyła norweska policja.

Norweska prasa: Napastnik z Kongsberg jest wyznawcą islamu

Według norweskiej prasy mężczyzna, który w środę w norweskim mieście Kongsberg zabił z łuku pięć osób i zranił dwie, jest Norwegiem wyznającym...

zobacz więcej

Podejrzany o dokonanie masakry mężczyzna jest już w rękach policji. To 42-letni obywatel Norwegii irańskiego pochodzenia.

Szef policji Robert Berg określił zdarzenie jako „islamski akt terroru”.

– Zatrzymany mężczyzna jest znany policji. Ma za sobą bogatą kartotekę jeśli chodzi o rozboje i groźby. Wiemy też, że leczył się psychiatrycznie. Od 2015 roku jego poglądy uległy radykalizacji – powiedział Berg, dodając że „mężczyzna należał do pewnej islamskiej organizacji”.

Policja: Sprawca należał do islamskiej organizacji


Z kolei inny przedstawiciel policji Christian Hatlo dodał, że „przy zatrzymanym znaleziono dwa rodzaje broni starszego typu”.

Zginęły dwie osoby, dziesięć zostało rannych, jednak ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kolejnych 11 poszkodowanych po opatrzeniu ran zostało zwolnionych do domu.

Atak półnagiego nożownika w Oslo. Dźgał przypadkowe osoby [WIDEO]

Uzbrojony w nóż mężczyzna zaatakował przypadkowe osoby na jednej z ulic Oslo w Norwegii. Napastnik został zastrzelony przez policjantów. W sieci...

zobacz więcej

42-latek nieprzypadkowo wybrał czas i miejsce ataku. W Norwegii odbywa się Festiwal Równości, którego kulminacyjnym punktem miała być zaplanowana na sobotę parada.

Mężczyzna otworzył ogień w trzech miejscach w centrum Oslo. Jednym z nich był popularny wśród społeczności LGBT London Pub.

– Zobaczyłem mężczyznę, który przyszedł do baru z torbą. W pewnym momencie wyciągnął broń i zaczął strzelać na oślep. W pierwszej chwili myślałem, że to wiatrówka, szybko zorientowałem się jednak, że jest on uzbrojony w ostrą amunicję. Zacząłem uciekać – relacjonuje w rozmowie z AP dziennikarz norweskiej telewizji publicznej NRK Olav Roenneberg, który był świadkiem terrorystycznego ataku.

W sieci pojawiło się krótkie nagranie. Widzimy na nim uciekających w panice ludzi, w tle słychać odgłosy strzałów.

Organizatorzy Festiwalu Równości odwołały zaplanowaną na sobotę paradę. Mimo tego w stolicy Norwegii odbył się spontaniczny marsz środowisk LGBT.

Władze Norwegii zdecydowały o podniesienie alarmu terrorystycznego z poziomu „umiarkowanego” do „nadzwyczajnego”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej