RAPORT

Tusk kontra Tusk

Cztery partie lewicowe chcą iść razem do wyborów

Głównym przesłaniem jest odsunięcie PiS-u od władzy (fot. TT/Polska Partia Socjalistyczna)
Głównym przesłaniem jest odsunięcie PiS-u od władzy (fot. TT/Polska Partia Socjalistyczna)

PPS, Unia Pracy, Socjaldemokracja Polska oraz Wolność i Równość podpisały w sobotę porozumienie, chcą razem startować w nadchodzących wyborach. „Zasadniczy cel jest jeden – zorganizowanie demokratycznej lewicy do walki przeciwko PiS-owi” – powiedział Robert Kwiatkowski (PPS).

Zjednoczona Prawica wciąż wyraźnie prowadzi [SONDAŻ]

Zjednoczona Prawica z 37–proc. poparciem, na Koalicję Obywatelską chciałoby głosować 27 proc. Polaków, a na Polskę 2050 Szymona Hołowni 11 proc. –...

zobacz więcej

Porozumienie czterech formacji zostało podpisane w sobotę w Warszawie.

„Cel zasadniczy jest jeden – zorganizowanie demokratycznej lewicy, środowisk lewicowych do walki przeciwko PiS-owi. Wychodzimy z założenia, i to nas różni od innych partii lewicowych, że zasadniczym celem w tej najbliższej kampanii wyborczej będzie pokonanie PiS-u” – powiedział Kwiatkowski.

Zaznaczył, że do pokonania PiS-u konieczne będą też porozumienia z innymi środowiskami – z liberałami, z konserwatystami, z ludowcami. „Bo mówiąc obrazowo najpierw trzeba pokonać d'Hondta (metoda przeliczania głosów oddanych w wyborach na mandaty, korzystna dla większych ugrupowań), żeby móc pokonać PiS” – stwierdził Kwiatkowski.

„Będziemy apelować o możliwie szerokie porozumienie wyborcze opozycji demokratycznej. Teraz przed nami praca z wyborcami i przekonywanie do naszych pomysłów” – dodał poseł PPS.

Kwiatkowski zaznaczył, że oprócz czterech partii do porozumienia przystąpiły również stowarzyszenia m.in. Inicjatywa Feministyczna, Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej czy Ruch Ludzi Pracy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej