RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem

Jesteśmy partią, która dba o ojczyznę, o rodzinę, o patriotyzm i o tradycję. Na tym chcemy opierać nasze działania i myślę, że na tym chcą opierać działania także wszyscy Polacy – powiedział w sobotę w Kole w Wielkopolsce premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył też, że wprowadzenie wakacji kredytowych dla kredytów hipotecznych to jedno z działań mających uchronić Polaków przed skutkami inflacji. Jak podkreślił szef rządu, „jesteśmy suwerennym państwem i bezpieczeństwo jest naszą absolutnie kluczową postawą, jest naszym priorytetem i to też pochodzi z uzdrowionego systemu finansów publicznych”.

Premier: Przedsiębiorcy potrzebują rąk i głów do pracy

Praca Ukraińców może być wielką wartością dodaną w gospodarce; nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w...

zobacz więcej

Szef rządu przypomniał, że w tym mieście nie jest pierwszy raz. – Rzeczywiście z panem starostą, z panami posłami rozmawialiśmy wiele razy o potrzebach powiatu kolskiego i waszego miasta, powiatów ościennych. I muszę powiedzieć, że bardzo cieszę się, że ta ziemia, taka gospodarna, pięknie zagospodarowana rozwija się coraz lepiej, że to, co było zmorą lat poprzednich – wysokie bezrobocie, wyjazdy za chlebem, że dzisiaj to już przechodzi do przeszłości – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że często na takich spotkaniach podchodzą do niego ludzie i mówią, że wrócili z Irlandii, z Anglii, z Francji na stałe. – To jest dla mnie naprawdę najlepsza nagroda, jakiej mogę się spodziewać. I dziękuję wam wszystkim za to, że jesteście tacy pozytywnie nastawieni do tego co, się dzieje wokół nas pomimo trudnych czasów – mówił premier.

Zobacz także: Premier: Godna, bezpieczna, dobrze nagradzana praca to filar stabilnej rodziny


Szef rządu mówił, że żyjemy w bardzo trudnym i niespokojnym czasie, zwracając uwagę na pandemię oraz wojnę na Ukrainie. – My nie chowamy głowy w piasek. Zdajemy sobie sprawę, że jest wielka gorączka inflacyjna i staramy się zbić tę gorączkę, temperaturę, a nie zbić termometr jak nasi poprzednicy, którzy udawali, że problemu nie ma – mówił.

Gigantyczne zyski banków. Premier apeluje ws. stóp procentowych

Premier Mateusz Morawiecki ocenił podczas wystąpienia w trakcie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że obecnie banki komercyjne...

zobacz więcej

W tym kontekście zwrócił uwagę na rosnące raty kredytów i na to, że w czasach rządów PO-PSL też zdarzało się, że WIBOR był na poziomie takim jak obecnie. – Czy wtedy Tusk i PO coś zrobili by ulżyć Polakom? Czy były jakieś wakacje kredytowe? Otóż nie było. Czy były wtedy jakieś dopłaty do kredytów tak, jak to co teraz, nawet do dwóch tysięcy złotych miesięcznie dla kredytobiorców? My się troszczymy o Polaków – zapewniał.

Morawiecki wyjaśniał, że drożejące kredyty to skutek podnoszenia stóp procentowych mających zahamować wzrost cen. Podkreślił, że wakacje kredytowe dla osób spłacających kredyty hipoteczne zaciągnięte w złotych, to przeniesienie części kosztów kredytowych na banki.

– My się troszczymy o Polaków. Zmusiliśmy banki do tego, aby zachowywały się prospołecznie; aby działały tak, żeby dobro Polaków ucierpiało jak najmniej, albo żeby w cale nie ucierpiało – zaznaczył szef rządu.

Przepisy o wprowadzeniu wakacji kredytowych dla osób spłacających kredyty hipoteczne w złotych przegłosował już Sejm. Zgodnie z założeniami ustawy, odroczenie spłat kredytów ma pomoc kredytobiorcom w spłaceniu rat rosnących z powodu podwyżek stóp procentowych oraz inflacji.

Przepisy pozwalają kredytobiorcom na odroczenie spłat łącznie ośmiu rat kredytu w tym i przyszłym roku.

Morawiecki: Apeluję do KE o szybkie embargo na dostawy węgla z Rosji

Jeszcze raz apeluję do Komisji Europejskiej o szybką zgodę na embargo na rosyjski węgiel – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz...

zobacz więcej

Premier zwracał też uwagę na wysokie ceny węgla i przyjętą kilka dni temu ustawę, dzięki której będzie można kupić węgiel po 996 zł za tonę, czyli cenie sprzed zwyżki. Jak zaznaczył, jednocześnie PO głosowała przeciw tej ustawie. – Drodzy Polacy, Platforma Obywatelska głosowała przeciw ustawie o tanim węglu, warto to zapamiętać – podkreślił szef rządu.

Morawiecki mówił też o działaniach osłonowych rządu – obniżce VAT na energię cieplną, węgiel, paliwo. Jak zwrócił uwagę, ubóstwo energetyczne jest bardzo poważnym problemem, dlatego „zamawiamy węgiel na całym świecie i zwiększamy wydobycie także w naszych polskich kopalniach”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Wskazywał też na obniżkę PIT. – Tu chyba najlepiej widać różnicę między nami, a naszymi poprzednikami. Obiecywali obniżyć PIT, a podnieśli VAT. Podnieśli wiek emerytalny do 67 lat (...), podnieśli ZUS poprzez składkę rentową – przypomniał.

Premier Morawiecki: Musimy posiadać nowoczesną broń [WIDEO]

Żeby być skutecznym na polu walki musimy posiadać nowoczesną broń i wzmocnioną armię; albo za nasze bezpieczeństwo zapłacimy wyższymi wydatkami...

zobacz więcej

Premier odnosząc się do potrzebnych obecnie wydatków państwa wymienił m.in. wydatki na obronę. – Porównajcie sobie, łatwo to znaleźć w internecie, ile wydawali na obronę nasi poprzednicy, a ile my wydajemy na obronę. To jest przepaść – zaznaczył Morawiecki, dodając, że jest tak dlatego, że obecny rząd wie, „że podstawą wszystkiego jest bezpieczeństwo”. – Nie chcemy wpaść w ruską niewolę – zapewnił.

– My nie odbieramy telefonów od tych, którzy próbują nami zarządzać, pomiatać, tylko jesteśmy suwerennym państwem i bezpieczeństwo jest naszą absolutnie kluczową postawą, jest naszym priorytetem, jest naszym założeniem, i to też pochodzi z uzdrowionego systemu finansów publicznych, uzdrowionego budżetu państwa polskiego – zaznaczył.

Zobacz także: Premier: Musimy mieć tak silną armię, by odstraszała potencjalnych przeciwników


Kończąc wystąpienie wyraził dumę z bycia Polakiem. – Razem, wbrew wszelkim przeciwnościom losu, wbrew wszystkim różnym siłom zewnętrznym, wewnętrznym - wierzymy w Polskę, wierzymy w to, że Polska może być silnym, wielkim, rozwiniętym, dostatnim krajem. I tak właśnie będzie – powiedział szef rządu w Kole.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej